Warunek wzrostu przychodów na potrzeby ulgi na ekspansję
Warunek wzrostu przychodów - na potrzeby ulgi na ekspansję - będzie spełniony, jeśli przyrost przychodów względem dnia odniesienia (tj. ostatniego dnia roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia wydatków uprawniających do pomniejszenia podstawy opodatkowania w związku z zastosowaniem ulgi) nastąpi choćby w jednym z dwóch lat podatkowych. |
(pismo sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 2 stycznia 2023 r., nr DD5.054.8.2022, będące odpowiedzią na interpelację poselską nr 37741)
Czego dotyczył problem?
Kwestie związane z tzw. ulgą na ekspansję reguluje art. 18eb ustawy o PDOP. W ramach tej ulgi podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, nie więcej jednak niż 1.000.000 zł w roku podatkowym.
Co istotne:
- przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika,
- przez zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów rozumie się odpłatne zbycie produktów do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym.
Koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na ekspansję pod warunkiem, że w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub nieoferowanych w danym kraju. |
Przy ustalaniu spełnienia ww. warunku uwzględnia się wyłącznie przychody, z których dochód podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku gdy podatnik, który skorzystał z omawianego odliczenia, nie spełni ww. warunku wzrostu przychodów, jest on obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym upłynął termin do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży produktów, do odpowiedniego doliczenia kwoty uprzednio odliczonej.
Kwestią budzącą wątpliwości jest to, jak należy rozumieć wymóg zwiększenia przychodu ze sprzedaży produktów w dwuletnim okresie. Czy warunek wzrostu przychodów musi zostać spełniony w obu ww. latach, w jednym z nich, czy może łącznie w tym okresie?
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 14 listopada 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.366.2022.1.MBD uznał, że warunkiem skorzystania z ulgi na ekspansję jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży w okresie dwóch kolejnych lat podatkowych, obejmujących rok, w którym skorzystano z ulgi oraz następny. Jak czytamy w tej interpretacji:
"(...) gdy podatnik poniesie koszty zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów w 2022 r. i zechce skorzystać z tego tytułu z ulgi, rozliczy ją w zeznaniu CIT-8, co do zasady, za tenże rok podatkowy, składanym do końca marca 2023 r. Natomiast okresem, w którym powinno dojść do wymaganego ww. przepisami wzrostu przychodów będą lata 2022 i 2023.(...)"
Wszystko wskazuje na to, iż to stanowisko uległo zmianie, co wynika z przywołanego na wstępie pisma sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 2 stycznia 2023 r. (interpretacja ta nie jest już dostępna w bazie MF).
Stanowisko Ministerstwa Finansów
Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odnosząc się do warunku wzrostu przychodów, którego spełnienie stanowi jedną z przesłanek uprawniających do skorzystania z ulgi na ekspansję, stwierdził:
"(...) W kontekście (...) pytania o sposób rozumienia wymogu dwuletniego wzrostu przychodów należy uznać, że będzie on spełniony, jeśli przyrost przychodów względem dnia odniesienia (tj. ostatniego dnia roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia wydatków uprawniających do pomniejszenia podstawy opodatkowania w związku z zastosowaniem ulgi) nastąpi choćby w jednym z wyznaczonych treścią interpretowanego przepisu dwóch lat podatkowych. (...)"
Podobne stanowisko można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 19 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.565.2022.2.AN. W interpretacji tej organ podatkowy zgodził się z pytającą spółką, że w przypadku produkcji własnej, spełnienie warunku zwiększenia przychodów stanowi uzyskanie wyłącznie wartościowego wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów ogółem wykazanego w rachunku zysków i strat w stosunku do roku poprzedniego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|