Skuteczna zmiana roku podatkowego dla celów CIT
Aby doszło do zmiany roku podatkowego, zmiana ta musi być skuteczna. W tym celu podatnik, który zamierza dokonać zmiany roku podatkowego, powinien taką zmianę zamieścić w akcie prawnym regulującym jego zasady ustrojowe przed zakończeniem poprzedniego roku podatkowego. Ponadto na dzień poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego (w zeznaniu CIT-8) odpowiedni wpis o tym fakcie powinien już się znajdować w KRS. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 maja 2023 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.155.2023.1.END)
Stan faktyczny i stanowisko podatnika
Kwestie związane z rokiem podatkowym podatników CIT określa art. 8 ustawy o PDOP. Z regulacji tam zawartych wynika m.in., że:
- rokiem podatkowym jest generalnie rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych,
- w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego; okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe,
- o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik informuje w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.
W rozpatrywanej przez organ podatkowy sprawie rokiem podatkowym (i obrotowym) spółki z o.o. był rok kalendarzowy. W grudniu 2022 r. wspólnicy spółki, na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników, podjęli uchwałę dotyczącą zmiany umowy spółki w taki sposób, aby rok podatkowy (i obrotowy) spółki stanowił okres trwający 12 kolejnych, pełnych miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający się w dniu 1 lipca danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego. W związku z tym zdaniem spółki, rok podatkowy (i obrotowy) rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2023 r. powinien zakończyć się z dniem 30 czerwca 2024 r. Natomiast jej pierwszy rok obrotowy i podatkowy, określony zgodnie ze zmienionymi postanowieniami umowy spółki, powinien rozpocząć się w dniu 1 lipca 2024 r. i zakończyć w dniu 30 czerwca 2025 r. Protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników został sporządzony w formie aktu notarialnego. Spółka wskazała ponadto, że wniosek o zmianę danych w KRS został złożony do właściwego sądu rejestrowego w grudniu 2022 r. Sąd rejestrowy wydał postanowienie o wpisaniu ww. zmian w umowie spółki do KRS w lutym 2023 r. Spółka zaznaczyła, że w momencie złożenia wniosku o ww. interpretację nie złożyła jeszcze zeznania CIT-8 za 2022 r.
W związku z powyższym spółka powzięła wątpliwość, czy fakt wpisania do KRS zmian dotyczących roku podatkowego (i obrotowego) już po rozpoczęciu roku podatkowego (i obrotowego) powoduje, że nie doszło do skutecznej zmiany roku. Spółka zapytała zatem organ podatkowy, czy w tej sytuacji jej rok podatkowy (i obrotowy) rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2023 r. powinien zakończyć się z dniem 30 czerwca 2024 r. Zdaniem spółki, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.
Stanowisko Dyrektora KIS
Organ podatkowy uznał, że spółka ma rację i jednocześnie wskazał, że rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych określony w umowie spółki, który nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Możliwe jest przy tym dokonywanie zmian roku podatkowego na ww. zasadach.
Dyrektor KIS wskazał, że aby doszło do zmiany roku podatkowego, zmiana ta musi być skuteczna, tj. podatnik musi określić rok podatkowy w odpowiednim dokumencie regulującym jego ustrój.
Zasadą jest - zdaniem organu podatkowego - że zapis o zmianie roku podatkowego musi być dokonany przed rozpoczęciem nowego roku podatkowego w odpowiednim dokumencie regulującym ustrój podatnika.
Według Dyrektora KIS podatnik, który zamierza dokonać zmiany roku podatkowego, powinien taką zmianę zamieścić w akcie prawnym regulującym jego zasady ustrojowe przed zakończeniem poprzedniego roku podatkowego. Ponadto w zakresie skuteczności dokonanej zmiany roku podatkowego, dla uwidocznienia takiej zmiany w rejestrze przewidziany jest termin związany z terminem złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok po zmianach. Aby powyższa informacja wywoływała oczekiwane konsekwencje na dzień jej złożenia - okoliczność, której dotyczy, powinna być już prawnie skuteczna - czyli ujawniona poprzez wpis w rejestrze KRS.
Organ podatkowy uznał, że w omawianym przypadku doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego. Jak wyjaśnił Dyrektor KIS:
"(...) Wnioskodawca dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych ze zmianą roku podatkowego, bowiem podjął uchwałę o zmianie roku podatkowego (obrotowego) przed końcem roku podatkowego, tj. przed 1 stycznia 2023 r. (ostatni rok przed zmianą roku podatkowego), złożył wniosek do KRS o zmianę umowy spółki oraz poinformuje o zmianie roku podatkowego w zeznaniu rocznym CIT-8 za rok podatkowy trwający od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (...) lutego 2023 r. sąd rejonowy wydał postanowienie o zmianie wpisu w KRS dotyczące roku podatkowego spółki. Nastąpiło to więc przed poinformowaniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego w zeznaniu rocznym składanym za ostatni rok podatkowy przed zmianą roku podatkowego.
Powyższe okoliczności powodują skuteczną zmianę roku podatkowego spółki (podkreśl. red.). (...)"
W związku z tym organ podatkowy uznał, że pierwszy rok podatkowy (obrotowy) spółki po zmianie będzie trwać od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. Natomiast kolejne lata podatkowe spółki będą się rozpoczynać 1 lipca danego roku kalendarzowego i kończyć się 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|