Rozliczenie przez nabywcę faktury korygującej "in minus" za energię elektryczną
W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania (np. z tytułu udzielenia rabatu, zwrotu towaru) lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze pierwotnej, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione. W przypadku gdy ww. warunki zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione. Jeżeli podatnik nie odliczył VAT określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego odliczenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Tak wynika z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT.
W objaśnieniach podatkowych z 23 kwietnia 2021 r. (w zakresie pakietu rozwiązań Slim VAT oraz wybranych rozwiązań doprecyzowujących niektóre konstrukcje VAT) Ministerstwo Finansów (dalej: MF) wyjaśniło, że w przypadku korekty faktury dotyczącej sprzedaży energii elektrycznej obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie. Zazwyczaj będzie to dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej. Ponadto w ww. objaśnieniach MF wskazało, że:
"(...) W sytuacji gdy treść stosunków między stronami będzie z góry regulowana powszechnie obowiązującymi przepisami prawa (w tym będzie wpływać na wartość wynagrodzenia), wówczas należy zwrócić uwagę, że uzgodnienia podejmowane pomiędzy stronami umowy nie mogą stać w sprzeczności z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Efektywnie zatem wejście w życie powszechnie obowiązujących przepisów prawa będzie w takim przypadku zastępowało uzgodnienie stron. Zgodnie z przyjętymi regułami porządku prawnego zasadne jest domniemanie, że wejście w życie zmienionych przepisów stanowi fakt znany stronom i efekt wejścia w życie takich przepisów wpływających na obniżenie podstawy opodatkowania jest analogiczny do podjęcia przez strony umowy uzgodnień dotyczących obniżenia podstawy opodatkowania (podkreśl. red.) (...)".
Wątpliwości Czytelników budził jednak termin rozliczania przez nabywcę faktur korygujących "in minus" za energię elektryczną, wystawionych z powodu wejścia w życie nowych przepisów prawa, tj. z powodu zmiany cen w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. W związku z powyższym zwróciliśmy się do MF z wnioskiem o wyjaśnienie, czy w takiej sytuacji nabywca powinien zaewidencjonować w JPK_VAT fakturę korygującą "in minus" za energię elektryczną (wystawioną poza KSeF) z chwilą wystawienia faktury korygującej, czy też w momencie jej otrzymania.
W dniu 19 kwietnia 2023 r. MF udzieliło następującej odpowiedzi:
"(...) Z przedstawionego pytania wynika, że faktura korygująca "in minus" za energię elektryczną zostanie wystawiona z powodu zmiany ceny w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. W pytaniu nie wskazano jednak, na podstawie jakich konkretnie przepisów regulujących wsparcie dla przedsiębiorców wprowadzonych w ramach ww. tarczy solidarnościowej i w jakich okolicznościach nastąpi zmiana cen energii, stąd nie sposób określić, czy wejście w życie tych przepisów jako fakt znany stronom będzie zastępował uzgodnienie warunków korekty. Tym samym nie sposób przyjąć, że nabywca powinien dokonać korekty podatku naliczonego w innym momencie niż otrzymanie faktury korygującej. Nie ma bowiem pewności, czy z chwilą wprowadzenia ww. przepisów nabywca miał możliwość zapoznania się z wysokością obniżki."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|