Zakres przychodów pracowniczych wolnych od podatku w ramach ulgi dla pracującego seniora
Zakład pracy zatrudnia osoby, które są uprawnione do świadczeń emerytalnych, ale ich nie pobierają. Czy stosując ulgę dla pracujących seniorów, pracodawca powinien zwolnić spod opodatkowania takie należności jak: odprawa emerytalna, ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, składki na PPK opłacane przez pracodawcę, świadczenia z ZFŚS powyżej 2.000 zł?
Tak, wskazane przykładowo w pytaniu przychody są wolne od podatku dochodowego w ramach ulgi dla pracujących seniorów.
Ulgą dla pracujących seniorów objęte są tylko ściśle określone kategorie przychodów. Zwolnienie od podatku w ramach tej ulgi, czyli zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof, dotyczy m.in. przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy otrzymywanych po ukończeniu przez osoby uprawnione określonego wieku (tj. 60 roku życia - w przypadku kobiet i 65 roku życia - w przypadku mężczyzn). Przychody z tego tytułu są kwalifikowane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof, którego zakres opisuje art. 12 ust. 1 updof. W myśl tego przepisu za przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uważa się:
- wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz
- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Świadczenia wskazane przykładowo w pytaniu zaliczają się do omawianej kategorii przychodów, gdyż podstawę ich przyznania stanowi łączący stronę stosunek pracy. Tym samym przychody te są wolne od podatku dochodowego, do wysokości rocznego limitu ustalonego na kwotę 85.528 zł. Dodajmy, że do limitu ulgi dla pracujących seniorów nie wlicza się przychodów objętych zwolnieniem podatkowym na innej podstawie (art. 21 ust. 39 updof). Tak więc np. w przypadku przyznania takim osobom świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ulga dla seniorów obejmie tę część świadczeń otrzymanych w roku podatkowym, która stanowić będzie nadwyżkę ponad kwotę 2.000 zł. Do tej wysokości świadczenia korzystać bowiem będą ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 w związku z art. 52l pkt 3 updof.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|