Okres zamieszkania w innym państwie wpływa na prawo do ulgi na powrót
Podatnik wyjechał z Polski 1 czerwca 2020 r., a wrócił - 20 czerwca 2023 r. W latach 2020-2023 jego miejscem zamieszkania dla celów podatkowych były Niemcy. Po powrocie do Polski podjął pracę zarobkową. Czy skoro podatnik przez trzy lata był niemieckim rezydentem podatkowym, to przysługuje mu ulga dla powracających?
Ustalając możliwość skorzystania z ulgi dla powracających z zagranicy, należy brać pod uwagę czas zamieszkiwania w innym państwie w okresie bezpośrednio poprzedzającym rok, w którym nastąpił powrót do Polski.
Adresatami ulgi dla powracających są podatnicy, którzy po 31 grudnia 2021 r. przenieśli do Polski miejsce zamieszkania. Warunki jakie muszą spełnić takie osoby, aby nabyć prawo do ulgi, określają przepisy art. 21 ust. 1 pkt 152 w związku z ust. 39, 43 i 44 updof.
W myśl tych regulacji przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania do Polski, osiągnięte:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof,
c) z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca updof albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
d) z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
są wolne od podatku w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych, licząc od początku roku, w którym podatnik przeniósł to miejsce zamieszkania, albo od początku roku następnego. Wysokość przychodów objętych zwolnieniem jest limitowana i nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
Możliwość zastosowania ulgi na powrót zależy przy tym od tego, aby po przeniesieniu miejsca zamieszkania do Polski podatnik podlegał w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 21 ust. 43 pkt 1 updof). Ponadto powrót powinien nastąpić nie wcześniej niż m.in. po upływie trzech lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 21 ust. 43 pkt 2 updof). Konieczne jest również:
- posiadanie certyfikatu rezydencji lub innego dowodu dokumentującego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do tego zwolnienia (art. 21 ust. 43 pkt 4 updof) oraz
- niekorzystanie uprzednio, w całości lub w części, z tego zwolnienia - w przypadku podatników, którzy ponownie przeniosą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 21 ust. 43 pkt 5 updof).
Odnosząc te regulacje do sytuacji opisanej w pytaniu, należy uznać, że podatnik nie spełnia wszystkich tych wymogów. Wprawdzie przez trzy lata był on niemieckim rezydentem podatkowym, jednak okres zamieszkania w Niemczech przed powrotem do Polski był krótszy niż wymagane trzy lata kalendarzowe. Oznacza to, że nie nabył prawa do korzystania z ulgi dla powracających z zagranicy. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lipca 2022 r., nr 0114-KDIP2-1.4011.454.2022.1.PD.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|