Opodatkowanie pracownika w miesiącu, w którym utracił prawo do ulgi dla młodych
Suma przychodów ze stosunku pracy uzyskanych od początku roku przez pracownika, który nie ukończył 26 lat, przekroczy w czerwcu 2023 r. limit ulgi dla młodych. Pracownikowi przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodu oraz kwota zmniejszająca podatek. W jaki sposób powinniśmy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy tego pracownika?
Jeżeli uzyskane przez pracownika od początku roku przychody ze stosunku pracy w danym miesiącu przekroczyły limit zwolnienia w ramach ulgi dla młodych (85.528 zł), to już w tym miesiącu pracodawca - jako płatnik - powinien obliczyć zaliczkę na podatek od nadwyżki przychodu ponad limit ulgi. Przy obliczeniu tej zaliczki stosuje się zasady określone w art. 32 updof.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, wolne od podatku dochodowego są przychody:
- ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof,
- z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy o praktykach absolwenckich,
- z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy - Prawo oświatowe,
- z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85.528 zł. Jest to tzw. ulga dla młodych. Przy obliczaniu kwoty podlegającej zwolnieniu w ramach ulgi dla młodych, nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 ust. 39 updof (m.in. przychodów zwolnionych od podatku dochodowego).
W przypadku gdy pracownik spełnia warunki do zastosowania ulgi dla młodych, to pracodawca ma obowiązek stosować tę ulgę z mocy prawa. Pracodawca nie stosuje omawianej ulgi tylko wówczas, gdy pracownik, który nie ukończył 26 lat, złożył pisemny wniosek o pobór zaliczek na podatek bez jej stosowania (art. 32 ust. 6 updof).
Przychodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, pracodawca (jako płatnik) nie uwzględnia w podstawie obliczenia zaliczek na podatek dochodowy - do wysokości nieprzekraczającej w ciągu roku kwoty 85.528 zł. Jeżeli zatem uzyskane przez pracownika od początku roku przychody ze stosunku pracy w danym miesiącu przekroczyły limit zwolnienia w ramach ulgi dla młodych (85.528 zł), to już w tym miesiącu pracodawca powinien obliczyć zaliczkę na podatek od nadwyżki przychodu ponad limit ulgi.
Przy obliczeniu tej zaliczki stosuje się zasady określone w art. 32 updof. I tak, podstawę obliczenia zaliczki na podatek stanowi dochód, za który uważa się uzyskane przez pracownika w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy (po wyłączeniu tych przychodów, które korzystają ze zwolnienia od podatku) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu przysługujących pracownikowi kosztów uzyskania przychodów oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne, z wyjątkiem składek, których podstawę wymiaru stanowi przychód zwolniony od podatku na podstawie ustawy o PIT.
Z pytania wynika, że suma uzyskanych przez pracownika od początku 2023 r. przychodów ze stosunku pracy, w czerwcu 2023 r. przekroczy limit ulgi dla młodych. W takiej sytuacji, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za ten miesiąc trzeba mieć na względzie, że:
- przysługujące pracownikowi miesięczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy można odliczyć tylko w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów ze stosunku pracy, która podlega opodatkowaniu (art. 22 ust. 3b updof),
- od dochodu pracownika nie odlicza się potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, których podstawę stanowi przychód zwolniony z opodatkowania w ramach ulgi dla młodych (art. 26 ust. 1 pkt 2 updof),
- płatnik powinien zastosować 12% stawkę podatku,
- zaliczkę na podatek pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek, o ile pracownik złożył płatnikowi w tej kwestii stosowne oświadczenie.
Przykład
Firma zatrudnia pracownika, który nie ukończył 26 lat i spełnia ustawowe przesłanki do zastosowania ulgi dla młodych. Pracownik ten:
Pracownik uzyskał przychody ze stosunku pracy:
Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od przychodu uzyskanego przez pracownika w czerwcu 2023 r.:
|
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|