Stosowanie przez płatnika kosztów uzyskania przychodów
Płatnik uwzględniający pracownikom i zleceniobiorcom zwolnienie od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152-154 updof, tj. w ramach ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów, musi uwzględnić zasady stosowania kosztów uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 3b updof. Z przepisu tego wynika, że w przypadku zastosowania omawianych zwolnień od podatku koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof, stosuje się w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu.
Zastosowanie zwolnień od podatku wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152-154 updof wpływa także na wysokość 50% kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Z art. 22 ust. 9aa updof wynika bowiem, że w przypadku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 lit. a, pkt 152 lit. a, pkt 153 lit. a oraz pkt 154 updof w zakresie przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, suma łącznych:
- kosztów uzyskania przychodów określanych według normy 50% oraz
- przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów
nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. w 2023 r. kwoty 120.000 zł.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|