Moment stosowania u pracownika ulgi dla seniorów
Pracownik 10 czerwca 2023 r. ukończył 65 lat i w tym samym dniu złożył pracodawcy oświadczenie o spełnieniu warunków do stosowania ulgi dla seniorów. Czy ulgę tę zakład pracy może zastosować już przy rozliczaniu wynagrodzenia należnego za czerwiec 2023 r. (płatnego na koniec czerwca 2023 r.), czy dopiero przy rozliczaniu wynagrodzenia należnego za lipiec 2023 r. (płatnego na koniec lipca 2023 r.)?
Zwolnienie od podatku w ramach ulgi dla seniorów zakład pracy może zastosować już przy rozliczaniu wynagrodzenia należnego za czerwiec 2023 r.
Zasady stosowania ulgi dla seniorów określa art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Z przepisu tego wynika, że uprawnionymi do korzystania z niej są kobiety po ukończeniu 60 roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia, pod warunkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania przychodów objętych zwolnieniem. Chodzi tu o przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof,
- z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, oraz
- z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca updof albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zwolnienie to jest limitowane i dotyczy przychodów w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Aby z niego korzystać, podatnik nie może otrzymywać, mimo nabycia uprawnienia:
a) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników,
b) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,
c) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
d) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
e) świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a updof,
f) uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych,
g) świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
W ramach ulgi dla seniorów wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody ze stosunku pracy otrzymane przez pracownika, który mimo nabycia prawa do emerytury, nie otrzymuje jej.
Z omawianej ulgi można korzystać już w trakcie roku. Aby było to możliwe, konieczne jest złożenie przez podatnika-seniora oświadczenia w tej kwestii. Płatnik posiadając takie oświadczenie, uwzględnia je najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Wynika to z art. 31a ust. 5 updof.
W świetle powołanego przepisu zwolnienie od podatku w ramach ulgi dla seniorów można stosować już w miesiącu otrzymania takiego oświadczenia, czyli w sytuacji opisanej w pytaniu - przy rozliczaniu wynagrodzenia należnego za czerwiec 2023 r.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|