Uwzględnianie ulg przez płatnika
Ulga na powrót, dla rodzin 4+ oraz pracujących seniorów
Ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+ oraz ulga dla pracujących seniorów mogą być uwzględniane już w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek przez płatników będących:
- zakładami pracy - w zakresie przychodów z pracy na etacie oraz z zasiłku macierzyńskiego,
- organami rentowymi - w zakresie wypłat z tytułu zasiłku macierzyńskiego,
- zleceniodawcami - w zakresie przychodów z umowy zlecenia.
Płatnik uwzględnia wskazaną ulgę (ulgi), jeżeli podatnik złoży temu płatnikowi oświadczenie, że spełnia warunki do jej (ich) stosowania, przy czym w oświadczeniu dotyczącym ulgi na powrót podatnik wskazuje również rok rozpoczęcia i zakończenia stosowania tej ulgi przez płatnika.
Oświadczenie dotyczące ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów powinno być złożone płatnikowi na piśmie albo w inny sposób przyjęty u danego płatnika, np. poprzez system płacowo-księgowy obowiązujący w danej firmie. Może być ono złożone w dowolnym momencie roku podatkowego. Płatnik uwzględnia oświadczenie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał, a w przypadku płatnika będącego organem rentowym - najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał.
Podatnik jest obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki. Wycofanie i zmiana złożonego uprzednio oświadczenia następuje w drodze nowego oświadczenia.
Złożone przez podatnika oświadczenie dotyczy również kolejnych lat podatkowych, chyba że odrębny przepis stanowi inaczej.
Jeżeli doszło do ustania stosunku prawnego łączącego podatnika z płatnikiem złożone uprzednio oświadczenie o stosowaniu zwolnienia od podatku wygasa.
Oświadczenie dotyczące ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia i zawiera klauzulę o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Zwróć uwagę!
Oświadczenie w sprawie stosowania zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 updof, tj. w ramach ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów, podatnik może złożyć korzystając z ministerialnych wzorów PIT-2 i PIT-3. |
Ulga dla młodych
Zasadą jest, że płatnicy stosują ulgę dla młodych "z mocy ustawy". Jedynie organ rentowy (w zakresie wypłat z tytułu zasiłku macierzyńskiego) stosuje ją "na żądanie" podatnika, tj. na wniosek przez niego złożony. Organ rentowy stosuje ulgę dla młodych najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek od podatnika.
Podatnik może złożyć płatnikowi wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych - na piśmie lub w inny sposób przyjęty u danego płatnika. Wniosek taki ma zastosowanie również do przychodów uzyskanych w kolejnych latach oraz po ustaniu stosunku prawnego łączącego podatnika z płatnikiem, chyba że podatnik wycofa złożony uprzednio wniosek lub przestanie spełniać warunki do stosowania ulgi (np. ukończy 26 lat).
Warto dodać, że niezastosowanie przez płatnika ulgi dla młodych przy obliczaniu zaliczek na podatek nie pozbawia podatnika prawa do tej preferencji. Jeśli podatnik spełnia warunki do ulgi dla młodych, to może z niej skorzystać w rozliczeniu rocznym.
Zwróć uwagę!
Wniosek w sprawie:
|
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|