Sfinansowanie imprezy integracyjnej dla najważniejszych kontrahentów
Przedsiębiorca zamierza zorganizować imprezę integracyjną, na którą zaprosi m.in. najważniejszych kontrahentów. Czy wydatki na jej organizację w części przypadającej na kontrahentów stanowią koszty uzyskania przychodów?
Według organów podatkowych wydatki na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na kontrahentów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Organy podatkowe kwestionują możliwość kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na współpracowników. Tłumaczą, że są to wydatki o charakterze reprezentacyjnym, gdyż zasadniczym celem ich ponoszenia jest tworzenie/poprawa wizerunku firmy na zewnątrz poprzez kreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań. A jak wiadomo, koszty reprezentacji na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 updof i art. 16 ust. 1 pkt 28 updop zostały wprost wykluczone z kosztów uzyskania przychodów. Takie rozstrzygnięcia zapadły w ostatnim czasie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej np. z 1 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.611.2022.3.BS, z 10 listopada 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.607.2022.1.SG oraz z 31 marca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.42.2022.1.SH.
W interpretacji wydanej 1 grudnia 2022 r. czytamy: "(...) ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na Spotkania integracyjne na rzecz Współpracowników, tj. osób wykonujących pracę na podstawie umowy współpracy (tzw. B2B), nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów Spółki ponieważ zostały wyłączone z kosztów podatkowych na mocy art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy (updop - przyp. red.), jako koszty reprezentacji. W ocenie tut. Organu wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, ponieważ ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Umowa współpracy zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego, w celu ułatwienia wzajemnej współpracy.
Stwierdzić zatem należy, że w przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników, tj. osób wykonujących pracę na podstawie umowy współpracy (tzw. B2B), ponieważ wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Zatem ww. wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".
Wskazane interpretacje zostały wydane po wyroku WSA w Poznaniu z 11 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Po 676/20 (orzeczenie nieprawomocne), w którym Sąd nie podzielił niekorzystnego dla spółki stanowiska zajętego przez organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej w jej sprawie.
Skarżąca spółka wskazała we wniosku o wydanie interpretacji, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia pracowników oraz korzysta z podwykonawców (osób wykonujących pracę na podstawie umowy współpracy). Współpracownicy prowadzą własną działalność gospodarczą, są jednak stałym elementem całego zespołu spółki, uczestnicząc w projektach realizowanych przez nią na podobnej zasadzie jak pracownicy. Jednocześnie współpracownicy nie stanowią klientów spółki. Zespoły, w ramach których wykonywane są projekty, składają się z osób pracujących w jednym oddziale i biurze, z osób pracujących w ramach działalności gospodarczych poza biurami spółki oraz z osób zatrudnionych w różnych oddziałach w różnych miastach. Zatem, co do zasady, nad danymi projektami pracują wspólnie zarówno pracownicy, jak i współpracownicy. Z uwagi na taki model organizacji pracy oraz rozlokowanie biur spółki w różnych miastach, osoby te nie mają często możliwości poznać się osobiście i zintegrować. W związku z tym spółka organizuje spotkania tych osób w celu nawiązania relacji koleżeńskich, co sprzyja nawiązaniu dobrej współpracy, a więc może się przełożyć na podniesienie efektywności pracy i w konsekwencji wpłynąć na polepszenie wyników finansowych spółki.
Sąd uznał, że w takim przypadku wydatki na opisane we wniosku spotkania integracyjne na rzecz współpracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Wydany wyrok nie wpłynął jednak na zmianę stanowiska organu podatkowego w kwestii kosztów imprez integracyjnych w części przypadającej na współpracowników podatnika, o czym świadczą powołane interpretacje. Niemniej, podatnicy mają szansę obronić swoje stanowisko w sądzie administracyjnym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|