Świadczenia wspierające zwalniane osoby
Pracodawca w związku z reorganizacją firmy planuje zlikwidować niektóre stanowiska pracy. Aby pozostać w dobrych relacjach ze zwalnianymi osobami, zamierza przyznać im dodatkowe świadczenie polegające na sfinansowaniu kursów zawodowych. Czy wartość tych świadczeń sfinansowanych ze środków obrotowych można ująć do kosztów uzyskania przychodów?
Tak, koszty świadczeń pomocowych przeznaczonych dla pracowników zwalnianych z pracy w związku z reorganizacją firmy a finansowanych ze środków obrotowych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Stosownie do art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, które nie zostały wymienione w art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop. W świetle tej regulacji do kosztów podatkowych zalicza się zasadniczo świadczenia na rzecz pracowników niezależnie od tego, czy podstawą ich wypłaty są przepisy Kodeksu pracy, wydane na jego podstawie przepisy wykonawcze, układ zbiorowy pracy, czy też regulamin pracy. Za takie podejście odpowiada przekonanie, że wydatki te wpływają na atrakcyjność oferty zatrudnienia oraz zwiększenie motywacji pracowników, co przekłada się na przychody pracodawcy (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.304.2017.1.SO).
Nie inaczej należy ocenić wydatki związane z przyznaniem pracownikom dodatkowych świadczeń w sytuacji rozwiązania z nimi stosunku pracy z powodu reorganizacji firmy i redukcji zatrudnienia. Ponoszenie takich wydatków jest z punktu widzenia pracodawcy racjonalne i celowe. Przyznanie zwalnianym pracownikom świadczeń o charakterze pomocowym, jak np. wskazanych w pytaniu świadczeń polegających na sfinansowaniu kursów zawodowych, które mogą zwiększyć szanse na znalezienie nowego zatrudnienia, niewątpliwie ma wpływ na atmosferę w zakładzie pracy. Takie działania pracodawcy, podejmowane zwłaszcza w okresie koniecznej restrukturyzacji zatrudnienia, pokazują troskę o pracowników, a tym samym oddziałują na motywację osób zatrudnionych i kształtowanie ich lojalnościowej postawy wobec firmy.
Tak więc koszty z tytułu świadczeń zapewnianych dodatkowo pracownikom zwalnianym z pracy, sfinansowanych ze środków obrotowych, podatnik będzie mógł potraktować jako koszty uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|