Sfinansowanie karty multisport pracownicy przebywającej cały miesiąc na urlopie macierzyńskim
Zakład pracy w kwietniu 2023 r. pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim sfinansował ze środków obrotowych kartę multisport. Jak pobrać zaliczkę na podatek od wartości tej karty, w sytuacji gdy od zakładu pracy pracownica nie otrzymuje obecnie wypłat pieniężnych, gdyż zasiłek macierzyński wypłaca jej ZUS?
Zakład pracy od wartości sfinansowanej karty multisport nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek. Jej wartość powinien jednak wykazać w informacji PIT-11 sporządzonej za 2023 r. Opodatkowania tego świadczenia dokona pracownica w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok.
Z art. 12 ust. 1 updof wynika, że przychodami ze stosunku pracy są nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Przychodami pracowniczymi są także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Opłacenie przez pracodawcę karty multisport pracownicy, powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń, który w tym przypadku kwalifikowany jest do przychodów ze stosunku pracy. Dla tego rodzaju świadczenia sfinansowanego ze środków obrotowych ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku, co oznacza, że od jego wartości należy pobrać zaliczkę na podatek. Przepisy ustawy o PIT nie regulują, jak ma nastąpić pobór zaliczki na podatek, gdy w danym miesiącu pracownik osiąga przychód ze stosunku pracy wyłącznie z tytułu świadczeń o charakterze niepieniężnym. Nie zobowiązują też płatnika do sfinansowania zaliczki na podatek z własnych środków ani nie nakazują wpłaty równowartości tej zaliczki przez pracownika przed udostępnieniem mu świadczenia niepieniężnego.
W rezultacie w sytuacji gdy w danym miesiącu podatnik nie otrzymał wypłaty pieniężnej, lecz jedynie nieodpłatne świadczenie, to płatnik od wartości tego świadczenia nie pobierze zaliczki na podatek, gdyż nie ma z czego jej pobrać. Wartość tego świadczenia powinien jedynie wykazać w informacji PIT-11.
Świadczenie to zostanie opodatkowane w zeznaniu podatkowym.
Taki sposób postępowania w przypadku otrzymania przez pracownika w danym miesiącu wyłącznie nieodpłatnych świadczeń przedstawił Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 r., nr DD3/033/140/IMD/10/PK-424. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie otrzymanym przez nasze Wydawnictwo 15 lipca 2019 r. Co prawda dotyczy ono poboru zaliczek na podatek dochodowy od wpłat na PPK, w sytuacji gdy wynagrodzenie za pracę w danym miesiącu zostało już wcześniej wypłacone pracownikowi i pracodawca nie ma z czego potrącić zaliczki na podatek, ale omówione w nim zasady postępowania mają zastosowanie także w okolicznościach przedstawionych w analizowanym pytaniu. Z pisma tego wynika, że: "(...) jeżeli płatnik po dokonaniu świadczenia w postaci wpłaty z własnych środków na konto pracownika w PPK, nie ma w tym miesiącu z czego pobrać zaliczki należnej od wartości tego świadczenia (po tym dniu nie dokonuje już żadnej wypłaty pieniężnej na rzecz pracownika), to zaliczki nie pobierze. W takiej sytuacji, przychód pracownika z tego tytułu płatnik doliczy do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód. W takim przypadku u podatnika może wystąpić konieczność dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym".
Również stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażone w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.116.2020.1.DA jest zgodne z przedstawioną wcześniej linią interpretacyjną.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|