Zasady ustalania przychodu u zleceniobiorcy wykorzystującego prywatnie służbowy samochód
Zapisy umowy zlecenia stanowią, że zleceniobiorca może nieodpłatnie wykorzystywać firmowy samochód osobowy do celów prywatnych. Czy z tego tytułu należy mu ustalić przychód w sposób zryczałtowany, tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników?
Zleceniobiorcy nieodpłatnie wykorzystującemu firmowy samochód do celów prywatnych nie ustala się przychodu w sposób zryczałtowany.
W przypadku udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych powstaje u niego przychód ze stosunku pracy. Zasady ustalania tego przychodu określone zostały w art. 12 ust. 2a-2c updof. Z przepisów tych wynika, że wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1) 250 zł miesięcznie - dla samochodów:
- o mocy silnika do 60 kW,
- stanowiących pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy,
2) 400 zł miesięcznie - dla samochodów innych niż wymienione w pkt 1.
Jeżeli pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych przez część miesiąca, to wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 wspomnianych kwot (art. 12 ust. 2b updof).
Gdyby natomiast pracownik w związku z korzystaniem z firmowego samochodu do celów prywatnych ponosił częściową odpłatność, to wysokość jego przychodu należy wówczas ustalić jako różnicę pomiędzy wartością obliczonego we wskazany wcześniej sposób miesięcznego ryczałtu i ponoszoną przez pracownika odpłatnością (art. 12 ust. 2c updof).
Przy czym za pracownika w rozumieniu ustawy o PIT uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 updof). Oznacza to, że przytoczone zasady ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych mają zastosowanie wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy lub stosunku pokrewnego. Zleceniobiorcy natomiast świadczą swe usługi w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Nieodpłatne wykorzystywanie przez zleceniobiorcę firmowego samochodu do celów prywatnych wiąże się z powstaniem u niego przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 updof. U zleceniobiorców przychód ten uznawany jest za przychód z działalności wykonywanej osobiście. Jego wartość ustala się na zasadach określonych w art. 11 ust. 2a updof. Zatem w przypadku nieodpłatnego udostępnienia zleceniobiorcy do celów prywatnych firmowego samochodu:
- będącego własnością zleceniodawcy, który w ramach prowadzonej działalności nie świadczy usług najmu samochodów - wartość pieniężną świadczenia ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 4 updof, tj. na podstawie cen rynkowych stosowanych przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów tego samego rodzaju (marki), z uwzględnieniem w szczególności stanu technicznego i stopnia zużycia (przebiegu) samochodu, oraz czasu i miejsca udostępnienia,
- będącego własnością zleceniodawcy, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi najmu samochodów - wartość pieniężną świadczenia ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 1 updof, tj. według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
- użytkowanego przez zleceniodawcę na podstawie umowy leasingu - wartość pieniężną świadczenia ustala się w oparciu o postanowienia art. 11 ust. 2a pkt 2 updof, tj. według ceny zakupu usługi leasingowej przez zleceniodawcę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|