Karty przedpłacone przekazane zleceniobiorcom
Przedsiębiorca zamierza przekazać zleceniobiorcom karty przedpłacone, które sfinansuje ze środków obrotowych. Będzie to miało miejsce w innym terminie niż wypłata wynagrodzenia. Czy przed udostępnieniem karty zleceniobiorca powinien wpłacić zleceniodawcy kwotę zaliczki na podatek?
Zleceniobiorca nie powinien wpłacić zleceniodawcy kwoty zaliczki na podatek przed udostępnieniem karty przedpłaconej.
Karta przedpłacona to rodzaj elektronicznej karty płatniczej. Jej posiadacz może posługiwać się taką kartą w celu dokonywania płatności lub pobierania gotówki, mimo że nie posiada osobistego rachunku płatniczego w instytucji płatniczej, która kartę wydała. Karty takiej nie należy utożsamiać z bonami lub talonami. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.186.2019.1.AMN uznał, że: "Karta przedpłacona to swoisty rodzaj karty płatniczej. Wydawana jest bez konieczności posiadania rachunku osobistego w banku, nie jest też przyznawany jej użytkownikowi kredyt. Rolą tych kart jest zapewnienie użytkownikowi karty (np. pracownikom) środków pieniężnych, bez konieczności wydawania (posiadających formę materialną) znaków pieniężnych (np. banknotów) lub znaków legitymacyjnych. Z technicznego punktu widzenia karta przedpłacona jest bardzo zbliżona do karty debetowej. Zatem kartę tę należy co do zasady uznać za świadczenie pieniężne z uwagi na jej zaklasyfikowanie jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych".
Zatem przekazanie danej osobie karty przedpłaconej należy uznać za równoznaczne z przyznaniem jej świadczenia pieniężnego, a co za tym idzie z powstaniem u niej z tego tytułu przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 updof. W myśl tego przepisu przychód powstaje m.in. w dacie otrzymania lub postawienia podatnikowi do dyspozycji pieniędzy i wartości pieniężnych. U zleceniobiorców przychód ten uznawany jest za przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 updof.
Skoro karta przedpłacona stanowi świadczenie pieniężne, to w zakresie jej opodatkowania nie będzie miał zastosowania art. 41 ust. 7 updof, który stanowi, że jeżeli przedmiotem świadczeń, o których mowa m.in. w art. 13 pkt 8 updof nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki na podatek przed udostępnieniem świadczenia.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu zleceniodawca, jako płatnik, obowiązany będzie pobrać zaliczkę na podatek na zasadach wymienionych w art. 41 ust. 1 updof. Jak wynika z tego przepisu, zaliczkę na podatek dochodowy od świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 updof, oblicza się, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, tj. 12%.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|