Częściowe sfinansowanie odpłatności za karnety sportowe
Spółka z o.o. na podstawie obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania zaproponowała pracownikom karnety na zajęcia sportowe. Zakup karnetów został częściowo sfinansowany ze środków obrotowych spółki, a pozostała ich wartość jest potrącana z wynagrodzenia pracowników. Część wartości karnetu, która jest sfinansowana przez pracodawcę stanowi przychód ze stosunku pracy i doliczana jest do wynagrodzenia. Czy wydatki na zakup karnetów są w spółce kosztem uzyskania przychodów, a potrącenia dokonywane pracownikom z tytułu ponoszenia przez nich częściowej odpłatności stanowią u niej przychód podatkowy?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.
Aby określony koszt (wydatek) można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie przychodu albo na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu. Jednocześnie koszt ten nie może znajdować się w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 updop. Zasady te wynikają z art. 15 ust. 1 updop.
Warunki te spełniają tzw. koszty pracownicze, którymi są m.in. wydatki na zakup karnetów sportowych dla zatrudnionych osób. Ich zakup wynika bowiem z troski o dobrą formę i zdrowie pracowników, co z kolei przekłada się także na efektywność i jakość wykonywanej przez nich pracy. Ma także wpływ na dobrą atmosferę w pracy, zwiększenie motywacji do pracy oraz lojalność wobec pracodawcy. Okoliczności te powodują, że poniesione przez pracodawcę ze środków obrotowych wydatki na karnety sportowe dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia "przychodu", ale jej art. 12 ust. 1 wylicza rodzaje przychodów. Na podstawie tego przepisu można stwierdzić, że - co do zasady - przychodem jest każda wartość "wchodząca" do majątku podatnika, mająca definitywny charakter, powiększająca jego aktywa, którą może on rozporządzać jak własną. Generalnie wpływy pieniężne są uznawane za przychód podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
Z kolei art. 12 ust. 4 updop zawiera listę przypadków, kiedy u podatnika ma miejsce przysporzenie majątkowe, a nie stanowi ono, trwale albo przejściowo, przychodu podatkowego. Jednak nie obejmuje ona zdarzeń, o których mowa w analizowanym stanie faktycznym. Tak więc w sytuacji opisanej w pytaniu spółka uzyskuje przychód w postaci ponoszenia przez pracowników częściowej odpłatności za karnety sportowe.
Również z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2021 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.45.2021.3.PD wynika, że kosztem podatkowym może być cała wartość nabytego karnetu. Natomiast potrącenia dokonywane pracownikom z tytułu ponoszenia przez nich częściowej odpłatności stanowią przychód pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|