Opłacanie polisy OC księgowych
Spółka z o.o. ubezpieczyła pracowników księgowości od odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek ich błędów. Czy poniesiony z tego tytułu wydatek może ująć w kosztach uzyskania przychodów?
Wydatki poniesione przez spółkę w związku z opłacaniem składek z tytułu ubezpieczenia OC pracowników księgowości nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Podejmując decyzję o zawarciu umowy ubezpieczenia pracowników księgowości, z pewnością spółka kierowała się korzyściami wynikającymi z jej zawarcia, które może potencjalnie uzyskać, ponosząc wydatki na rzecz pracowników. Z tego punktu widzenia nie sposób im odmówić celowości, o której mowa w art. 15 ust. 1 updop. Przy czym wydatki na ubezpieczenia należy rozpatrywać pod kątem art. 16 ust. 1 pkt 59 updop. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników. Przy czym na zasadzie wyjątku, za koszt mogą być uznane składki spełniające następujące warunki:
1) umowa ubezpieczenia musi dotyczyć ryzyk, wymienionych w dziale I w grupach 1, 3 i 5 oraz w dziale II w grupach 1 i 2 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (są to m.in. ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej i ubezpieczenia choroby),
2) uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
- wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
- możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
- wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.
Powołany przepis umożliwia zaliczenie składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych określonych umów ubezpieczenia. Zatem, skoro tylko wydatki z tytułu niektórych umów ubezpieczenia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, to wydatki dotyczące innych umów nie powinny podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2021 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.435.2021.1.AP stwierdził, że ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w dziale II grupa 10-13, a więc w innych grupach ryzyka niż grupy wymienione w powołanym przepisie. Zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz osób objętych tym ubezpieczeniem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|