Status cywilny samotnego rodzica
Podatniczka będąca matką małoletniej córki pozostaje w związku małżeńskim, mając z mężem będącym ojcem dziewczynki ustaloną rozdzielność majątkową. Od 2020 r. nie zamieszkuje z mężem, ich wspólne dziecko mieszka wyłącznie z nią, tylko ona zaspokaja jego potrzeby bytowe, emocjonalne oraz edukacyjne, a ojciec płaci na nie alimenty. W odniesieniu do podatniczki i jej męża nie zostały orzeczone rozwód ani separacja. Ponadto ojciec dziecka nie został pozbawiony praw rodzicielskich, nie odbywa również kary pozbawienia wolności. Czy w opisanej sytuacji w związku z faktycznym samotnym wychowywaniem córki podatniczka mogła w 2021 r. skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia dochodów w zeznaniu wspólnie z dzieckiem?
"(...) Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:
Od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:
1) małoletnie,
2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3) do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
(...) Wobec powyższego w 2021 r. (oraz w 2022 r. - przyp. red.) nie można Pani uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 19 grudnia 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.617.2022.2.AK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|