Zwrot świadczenia 500+ a status samotnego rodzica
Podatnik osiąga dochody z umowy o pracę oraz z umów zlecenia opodatkowane według skali podatkowej oraz przychody z najmu okazjonalnego opodatkowane ryczałtem. Będąc osobą rozwiedzioną od 2020 r., posiada pełne prawa rodzicielskie w stosunku do małoletniego dziecka urodzonego w związku małżeńskim. Wyrok rozwodowy wskazuje, że opieka jest świadczona w oparciu o porozumienie rodzicielskie określające harmonogram opieki nad dzieckiem naprzemiennie w cyklu tydzień na tydzień, tj. tydzień syn jest pod opieką mamy w jej miejscu zamieszkania, kolejny z tatą w jego miejscu zamieszkania. W okresach opieki nad synem podatnik realizuje ją samodzielnie, wykonując wszystkie czynności opiekuńczo-wychowawcze (w tym przygotowanie do szkoły, wizyty lekarskie, przygotowywanie posiłków, zachowanie czystości). Czy w opisanej sytuacji podatnik może rozliczyć się w charakterze osoby samotnie wychowującej dziecko przy założeniu, że zwróci przyznaną i wypłaconą mu w 2022 r. kwotę świadczenia wychowawczego potocznie nazywanego 500+?
"(...) Brzmienie art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje pojęcie »osoby samotnie wychowującej dziecko« w taki sposób, aby nie budziło wątpliwości, iż prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów nie przysługuje wszystkim osobom stanu wolnego posiadającym dzieci własne lub przysposobione wskazane w tym przepisie, a wyłącznie tym, które samotnie wychowują dzieci. Do skorzystania z tej preferencji niewystarczające jest samo legitymowanie się określonym stanem cywilnym. Również istotne jest troszczenie się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka bez udziału drugiej osoby, tj. w szczególności matki lub ojca dziecka.
Przepis art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być zatem odczytywany w ten sposób, że każda osoba mająca dzieci i znajdująca się w stanie wolnym lub w separacji jest osobą samotnie wychowującą dziecko.
(...) wskazać należy, że w art. 6 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca doprecyzował, że ww. preferencyjne opodatkowanie nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy (...) o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2022 r. poz. 1577 ze zm. - przyp. red.).
(...) Nie sposób zatem zgodzić się z (...) twierdzeniem, że opieka naprzemienna jest wyłączona z działania ustawy jedynie w przypadku pobierania świadczenia wychowawczego (...) i że w momencie zwrócenia świadczenia bądź nieubiegania się o nie w latach kolejnych podatnik ma prawo do skorzystania ze »wspólnego opodatkowania dochodów« na zasadach określonych w art. 6 ust. 4c.
Mając na uwadze powyższe - w związku z wychowywaniem naprzemiennym niepełnoletniego syna (...) nie może zostać Pan uznany za osobę samotnie wychowującą dziecko. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 22 grudnia 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.657.2022.1.MM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|