Wydatki na wymianę bramy garażowej
Podatniczka posiadająca niepełnosprawność dotyczącą narządu ruchu postanowiła dokonać adaptacji i wyposażenia budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. W tym celu dokonała wymiany stalowej, ciężkiej bramy garażowej uruchamianej manualnie na bramę segmentową, podnoszoną na rolkach elektrycznie, która znacznie ułatwia jej korzystanie z garażu. Czy poniesione na ten cel wydatki może rozliczyć w zeznaniu PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
"Za wydatki (na cele rehabilitacyjne - przyp. red.), o których mowa w ust. 1 pkt 6 (ustawy o pdof - przyp. red.), uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. (...) Odnosząc się do możliwości odliczenia (...) w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na wymianę bramy garażowej (...), należy wskazać, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, w tym m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
(...) Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest (...) przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego - to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu/budynku mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu/budynku, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu/budynku mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.
(...) Wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań/budynków mieszkalnych, w przeciwieństwie do wydatków z tytułu zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Istotne jest jedynie, czy wydatki te są podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej związanymi z tą niepełnosprawnością.
(...) wydatki na wymianę bramy garażowej stanowią wydatki na adaptację i wyposażenie budynku mieszkalnego odpowiadające potrzebom wynikającym z Pani niepełnosprawności, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyczyniają się bowiem do ułatwienia wykonywania codziennych czynności życiowych przez Panią. Zatem mogą być odliczone od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym, za rok w którym wydatki te zostały poniesione. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 19 września 2022 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.552.2022.2.AK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|