Brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym a ulga
Podatniczka posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Na potrzeby niepełnosprawności użytkuje dwa samochody osobowe, których jest wraz z mężem współwłaścicielką w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. Wydatki związane z korzystaniem z tych aut na potrzeby jej niepełnosprawności zostały sfinansowane wyłącznie z jej środków własnych. Czy w tej sytuacji może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód, jeżeli nie figuruje jako właściciel samochodu w dowodach rejestracyjnych pojazdów?
"(...) na mocy art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej (...) - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.
(...) Mając na względzie przedstawione powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis stanu faktycznego należy wskazać, że stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Pani jako osoba niepełnosprawna jest uprawniona do odliczenia wydatków poniesionych w związku z używaniem samochodu, stanowiącego Pani współwłasność do wysokości limitu przyznanego przez ustawodawcę. Podkreślenia wymaga, że przepis nie pozbawia prawa do ulgi, w sytuacji gdy w dowodzie rejestracyjnym samochodu jest wymieniony tylko współmałżonek osoby niepełnosprawnej, z którym podatnik pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, a samochód stanowi wspólny składnik majątku małżonków. Zatem wydatki te będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym (...).
(...) określona w ustawie kwota 2.280 zł jest maksymalną kwotą, która może być odliczona za dany rok podatkowy tytułem poniesienia ww. wydatków i to niezależnie od tego, czy osoba niepełnosprawna posiadała orzeczenie o niepełnosprawności i była właścicielem samochodu osobowego przez cały rok, czy też uzyskała to orzeczenie lub nabyła własność/współwłasność ww. samochodu w trakcie roku podatkowego.
Należy również wyjaśnić, że pod pojęciem wydatków dotyczących eksploatacji samochodu osobowego należy rozumieć nie tylko koszty samego przejazdu, ale i koszty utrzymania samochodu takie jak koszty przeglądów technicznych, napraw, zakupu części czy obowiązkowego ubezpieczenia OC. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 17 marca 2022 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.1236.2021.2.SR)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|