Data orzeczenia a data powstania niepełnosprawności
Podatniczka wychowuje 5-letnią córkę z orzeczoną niepełnosprawnością z tytułu autyzmu dziecięcego. Czy w związku z tym, że orzeczenie o niepełnosprawności jako datę powstania niepełnosprawności wskazuje okres wczesnego dzieciństwa (bez określenia konkretnej daty), podatniczce przysługuje prawo do złożenia korekty PIT-37 za lata 2020 i 2021 w celu skorzystania z nieodliczonej w nich ulgi rehabilitacyjnej na córkę? Czy ma także prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za wszystkie miesiące 2022 r., uwzględniając fakt, że diagnoza autyzmu została wydana w listopadzie 2019 r.?
"(...) warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Przy czym nadmienić należy, że w myśl art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają m.in. dzieci niepełnosprawne.
Zauważyć należy, że odliczeniu od dochodu podlegają, co do zasady, wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.
Ponadto z art. 26 ust. 7d omawianej ustawy nie wynika, że warunkiem dokonania odliczenia jest dysponowanie stosownym orzeczeniem przez cały rok. Dlatego też orzeczenie o niepełnosprawności wydane w trakcie danego roku podatkowego, nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne za ten rok.
(...) Wobec powyższego wskazać należy, że przysługuje Pani prawo do złożenia korekty zeznań podatkowych za lata 2020-2021, w których dokona Pani odliczenia wydatków poniesionych w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W 2022 r. także przysługuje Pani prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 9 grudnia 2022 r., nr 0112-KDWL.4011.953.2022.2.DK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|