Wpływ odwołania stanu epidemii na odliczanie niektórych darowizn
Na gruncie podatku dochodowego w okresie pandemii funkcjonowało szereg preferencji podatkowych, w tym m.in. w zakresie odliczania darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19 oraz na wsparcie oświaty.
Przypomnijmy, że w ramach tzw. darowizn covidowych, określonych w art. 52n ust. 1 updof i art. 57b ust. 1 ustawy o ryczałcie, odliczeniu od podstawy obliczenia podatku i odpowiednio od przychodu podlegają kwoty przekazane:
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą w zakresie przeciwdziałania COVID-19 wpisanym do ogłoszonego w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia wykazu podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych,
- Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej,
- domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Z kolei darowizny oświatowe są wymienione w art. 52x updof i art. 57e ustawy o ryczałcie. Są to darowizny rzeczowe, których przedmiotem są kompletne i zdatne do użytku, wyprodukowane nie wcześniej niż 3 lata przed dniem ich darowania, komputery przenośne będące laptopami lub tabletami przekazane:
- organom prowadzącym placówki oświatowe,
- organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, lub operatorowi OSE, z przeznaczeniem na cele dalszego nieodpłatnego przekazania organom prowadzącym placówki oświatowe lub placówkom oświatowym.
Oba rodzaje darowizn nie są limitowane, a odliczeniu w 2022 r. podlegają kwoty odpowiadające wartości przekazanej darowizny. Istotny jest jednak termin ich przekazania. Od 16 maja 2022 r. nie obowiązuje już bowiem stan epidemii COVID-19. Konsekwencją tego jest utrata mocy powyższych przepisów dotyczących odliczania odpowiednio od podstawy opodatkowania i od przychodu darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19 oraz na wsparcie oświaty. W rezultacie w 2022 r. odliczeniu podlegają darowizny, które zostały przekazane do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, tj. do 31 maja 2022 r. Darowizny dokonane po tym dniu nie mają wpływu na podstawę opodatkowania/obliczenia podatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|