Ulga symultaniczna
Do końca 2021 r. podatnicy PIT mogli korzystać zarówno z ulgi B+R, jak i z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX) w tym samym roku podatkowym, jednak było to możliwe wobec różnych kategorii dochodu:
- ulga B+R w odniesieniu do dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych,
- preferencja IP BOX - do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mają możliwość odliczania od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (B+R), tj. tzw. kosztów kwalifikowanych, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia prawa IP, z którego dochód jest osiągany (art. 30ca ust. 9a updof).
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej (Polski Ład): "Projekt wprowadza możliwość odliczania przez podatnika kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R (kosztów kwalifikowanych), o których mowa w art. 26e ustawy PIT (odpowiednio art. 18d ustawy CIT) od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ustalonego zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT (odpowiednio art. 24d ust. 7 ustawy CIT).
Projektowany przepis wskazuje ponadto, że odliczeniu mogą podlegać jedynie koszty kwalifikowane, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z którego komercjalizacji podatnik osiąga dochody, co jest konsekwencją zasad ogólnych obliczania dochodu z kwalifikowanych IP.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami o IP Box podatnik, który chce skorzystać z tej preferencji, ustala dochód przypadający na poszczególne kwalifikowane IP. Tę samą zasadę stosuje w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodu - przyporządkowując je do danego kwalifikowanego IP. Zatem odliczenie kosztów kwalifikowanych możliwe będzie w stosunku do tych kosztów uzyskania przychodu, które są związane z danym kwalifikowanym IP, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, która doprowadziła do jego wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia.
Jednocześnie proponowana regulacja wskazuje na odpowiednie stosowanie art. 26e ustawy PIT (odpowiednio art. 18d ustawy CIT), określającego zasady i warunki dokonywania odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|