Podatnicy stosujący odliczenie
Ulga na zwiększenie sprzedaży produktów jest adresowana do podatników, którzy sprzedają produkty, czyli rzeczy przez siebie wytworzone. W jej ramach można odliczać koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Zgodnie z art. 26gb ust. 3 updof, pod pojęciem zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów rozumie się odpłatne zbycie produktów do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 updof.
Odliczenia z omawianego tytułu dokonuje się od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z:
- art. 26 ust. 1 updof, tj. u podatników, którzy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej opłacają podatek dochodowy według skali podatkowej lub
- art. 30c ust. 2 updof, tj. u podatników, którzy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej opłacają podatek liniowy.
Zakresem ulgi na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów objęte mogą być wyłącznie koszty poniesione po 31 grudnia 2021 r. (art. 67 ust. 1 ustawy zmieniającej).
Dla zastosowania ulgi nie stanowi przeszkody prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub działalności określonej w decyzji o wspieraniu nowych inwestycji prowadzonej na wskazanym terenie, z której dochody podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b updof. W takim jednak przypadku podatnik korzystając z ulgi na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów, może w kwocie odliczenia ujmować jedynie takie koszty uzyskania przychodów poniesione w tym celu, których nie uwzględnił w kalkulacji dochodu wolnego od opodatkowania na podstawie wskazanych przepisów (art. 26gb ust. 8 updof).
Z interpretacji organu podatkowego "(...) z tzw. »ulgi na ekspansję« mogą skorzystać podatnicy, którzy wytworzyli produkty w ramach swojej działalności gospodarczej. (...) przez »produkty« rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika. Wsparciem w ramach ulgi (...) objęte zostało odpłatne zbycie produktów wytworzonych przez podatnika, do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym (...). Zlecanie fizycznej produkcji piwa innym podmiotom, (...) i to pomimo wykorzystania receptury Wnioskodawcy, służy w istocie wytwarzaniu określonych produktów nie przez Wnioskodawcę ale przez jego kontrahentów. Zatem, Spółka nie wytwarza produktu lecz nabywa gotowy produkt, który sprzedaje pod własną marką. (...) Spółka (...) nie wykonuje działalności produkcyjnej, lecz działalność handlową lub dystrybucyjną i zajmuje się nabywaniem towaru handlowego a nie wytwarzaniem produktu. (...) w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca nie ma/nie będzie miał możliwości skorzystania z tzw. ulgi prowzrostowej (ulgi na ekspansję) (...)". (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 listopada 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.378.2022.1.AR) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|