Pierwszy ponowny autozapis do PPK
W myśl przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.) co 4 lata każdy podmiot zatrudniający zobowiązany jest ponowić zapis w odniesieniu do zatrudnianych osób. Pierwszy ponowny autozapis do PPK będzie miał miejsce w 2023 r.
Przynależność do PPK
Zasadniczo pracodawca nie potrzebuje zgody pracownika, aby zapisać go do PPK. Oznacza to, że jeżeli pracownik nie chce należeć do PPK to musi złożyć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych. Z tym, że ten automatyczny zapis dotyczy tylko osób pomiędzy 18. a 55. rokiem życia.
Zasady przynależności do PPK z uwagi na podstawę zatrudnienia Osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK to:
- podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w RP, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.). |
Autozapis w 2023 r.
Ponowny autozapis dotyczy osób, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy deklarację złożyły przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czy też zrezygnowały w trakcie oszczędzania w programie.
Autozapis nie dotyczy osób, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia. Pracodawca będzie mógł zapisać do PPK albo wznowić za te osoby naliczanie wpłat do PPK wyłącznie na ich wniosek. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat, nie będą mogły zostać uczestnikami programu.
Dotychczas złożone deklaracje w sprawie rezygnacji z uczestnictwa w PPK czy odprowadzania wpłat są wiążące dla podmiotu zatrudniającego do końca lutego 2023 r.
Ponowną deklarację dotyczącą rezygnacji można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 r.
Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników
Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować o ponownym zapisie do PPK każdą osobę objętą autozapisem, tzn.:
- osobę zatrudnioną, która złożyła taką deklarację o rezygnacji przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK,
- uczestnika PPK, który złożył taką deklarację w trakcie oszczędzania w PPK.
Z przepisów ustawy o PPK nie wynika wprost, w jakiej formie podmiot zatrudniający powinien dokonać takiego powiadomienia. Jednakże należy zrobić to w taki sposób, aby w razie ewentualnego sporu z pracownikiem pracodawca mógł udowodnić, że wywiązał się z ciążącego na nim obowiązku.
Termin autozapisu dotyczy wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od daty wdrożenia PPK.
Naliczanie wpłat
Pracodawca zobowiązany jest od 1 kwietnia 2023 r. dokonywać wpłat na PPK za osoby, które wcześniej zrezygnowały z PPK, chyba że do tego dnia złożą deklarację w zakresie rezygnacji. W przypadku osób zatrudnionych, dla których wcześniej - w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK, dokonanie wpłat będzie musiało zostać poprzedzone zawarciem umowy o prowadzenie PPK.
Pracodawca przekaże wpłaty do instytucji finansowej między 1 a 17 kwietnia 2023 r. (przesunięcie terminu z uwagi na to, że 15 kwietnia 2023 r. wypada w sobotę). Natomiast w sytuacji, kiedy przed przekazaniem wpłat instytucji finansowej pracownik złoży rezygnację z oszczędzania w programie, pracodawca będzie musiał dokonać korekty naliczonych składek, a składka pracownika zostanie zwrócona.
Przykład Pan Bolesław (41 lat) we wrześniu 2022 r. został przyjęty do pracy w ramach umowy o pracę. Nie został on uczestnikiem PPK, bo przed zawarciem dla niego umowy o prowadzenie PPK złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W lutym 2023 r. jego pracodawca ma obowiązek poinformować go, że od 1 kwietnia 2023 r. będzie dokonywał za niego wpłat do PPK. Jednak, aby to było możliwe, pracodawca jeszcze w marcu 2023 r. będzie musiał zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK. Nie będzie to konieczne, jeżeli przed zawarciem tej umowy pan Bolesław ponownie złoży podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. |
Wiek osoby zatrudnionej | Sposób zapisu do PPK |
18-55 lat | zapis automatyczny, chyba że osoba zatrudniona przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK złoży deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK |
55-70 lat | na wniosek - osoba zatrudniona musi złożyć wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK |
70 lat i więcej | brak możliwości przystąpienia do PPK |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|