Rozliczenie dopłaty do żłobków i przedszkoli
Podatnik będący pracodawcą planuje od września 2022 r. dopłacać swoim pracownikom do kosztów pobytu ich dzieci w przedszkolach i żłobkach publicznych oraz prywatnych placówkach świadczących usługi dziennej opieki nad dziećmi do lat 6. Czy wartość takiego dofinansowania dla pracowników będzie stanowić opodatkowany przychód ze stosunku pracy? Czy wydatki na omawiane dofinansowania stanowią koszty pracodawcy?
Wartość świadczeń otrzymywanych od pracodawcy w związku z finansowaniem kosztów pobytu dzieci w żłobkach i przedszkolach dla beneficjentów takiego świadczenia jest przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten nie zawsze jest jednak opodatkowany. Z art. 21 ust. 1 pkt 67b ustawy o pdof wynika bowiem, że - w okolicznościach w nim zdefiniowanych - świadczenia, które nie są finansowane z ZFŚS, otrzymane przez pracownika od pracodawcy m.in. z tytułu uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub przedszkola, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 1.000 zł na każde dziecko, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Gdy jednak świadczenie ma wyższą wartość, wówczas opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad kwotę tego ustawowego limitu.
Analizowany przepis nie wymienia enumeratywnie rodzajów świadczeń objętych zwolnieniem, dlatego należy przyjąć, że zwolnienie to obejmuje wszelkie świadczenia związane z pobytem dziecka we wskazanych placówkach, czyli oprócz podstawowych opłat przykładowo także wydatki na komitet rodzicielski, ubezpieczenie dziecka, podręczniki, zajęcia dodatkowe itp.
Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawcy obciążali firmowe koszty podatkowe dofinansowaniem pracownikom wydatków związanych z uczęszczaniem dzieci tych pracowników do żłobków lub przedszkoli, do wysokości nieprzekraczającej kwoty wydatków poniesionych i udokumentowanych przez pracownika, jednak miesięcznie w kwocie nie wyższej niż 1.000 zł na każde dziecko, o czym mowa w art. 27f ust. 1 ustawy o pdof. Wynika to wprost z art. 22 ust. 1p pkt 2 lit. b) ustawy o pdof oraz art. 15 ust. 1za pkt 2 lit. b) ustawy o pdop.
Ponadto, aby wydatki na omawiane cele stanowiły koszty podatkowe, to źródłem ich finansowania nie może być Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Co równie ważne, ustawodawca nie warunkuje możliwości rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy dofinansowania wypłaconego pracownikowi w związku z pobytem jego dziecka w przedszkolu czy żłobku od tego, czy dana placówka posiada status publicznej czy prywatnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|