Ekwiwalent za pranie odzieży w przychodach pracowników i zleceniobiorców
Przedsiębiorca podjął decyzję o wypłacaniu osobom zatrudnionym na umowy o prace oraz umowy zlecenia ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Wartość tego świadczenia została ustalona w oparciu o koszty energii, wody i ścieków, środków piorących, wartości pracy pracownika oraz amortyzacji pralki i będzie wynosić 32 zł (koszt jednego prania ustalono na 8 zł przy założeniu, że otrzymujący świadczenie ma obowiązek prać odzież raz w tygodniu). Każdy pracownik i zleceniobiorca raz w miesiącu otrzyma ustaloną kwotę ekwiwalentu. Czy po stronie pracowników i zleceniobiorców wartość takiego świadczenia będzie korzystać ze zwolnienia z pdof?
Zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych, jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof, są objęte świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie. Do wskazanych w przywołanym przepisie odrębnych ustaw należy zaliczyć Kodeks pracy, który w odniesieniu do pracowników reguluje wypłaty ekwiwalentów za pranie odzieży.
Cechą charakterystyczną ekwiwalentu jest uwzględnianie realnej wartości świadczenia, za które jest wypłacany - w przypadku ekwiwalentu za pranie odzieży wyznaczają ją wszystkie wydatki poniesione na ten cel przez pracownika. Elementami wpływającymi na jego wysokość będzie zatem zarówno wartość zużytych środków chemicznych (np. według średnich cen rynkowych), wody, energii elektrycznej, jak i tzw. robocizny. Ekwiwalent pieniężny za wykonywanie wskazanych czynności może być także ustalony w oparciu o cennik firm świadczących usługi prania.
W sytuacji opisanej w pytaniu co prawda oszacowanie wartości jednego prania odzieży odbyło się z uwzględnieniem realnych parametrów wpływających na jego cenę, jednak wypłacanych przez przedsiębiorcę pracownikom należności nie można zakwalifikować jako ekwiwalentu za pranie odzieży. Skoro wszyscy pracownicy mają otrzymywać takie samo świadczenie, niepomniejszane o dni nieobecności w pracy, to należy je finalnie zakwalifikować jako ryczałt nieuwzględniający rzeczywistych wydatków na ten cel. To spowoduje, że wypłaty wskazane w pytaniu dla pracowników będą stanowiły przychód ze stosunku pracy. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu jako element wynagrodzenia za pracę.
Dla Prenumeratorów GOFIN | |
Kalkulatory wynagrodzeń dostępne w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
W odniesieniu do świadczeń wypłacanych za pranie odzieży zleceniobiorcom należy natomiast wskazać, że powierzając osobie fizycznej wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia, podmiot, który korzysta z jej świadczeń, ma obowiązek zapewnić jej bezpieczne i higieniczne warunki pracy, co wynika z art. 304 Kodeksu pracy. W kwestii zapewnienia im świadczeń za pranie odzieży używanej do realizacji zlecenia funkcjonują dwa sprzeczne poglądy. Zgodnie z pierwszym, świadczenie to nie mieści się w zakresie tego przepisu i podstawą do jego zapewnienia może być jedynie zapis w zawartej przez strony umowie zlecenia. Przy tym podejściu podlegałoby ono po stronie zleceniobiorcy opodatkowaniu pdof, gdyż nie spełnia kryteriów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof. Według drugiego stanowiska, art. 304 K.p. obejmuje także świadczenie w postaci ekwiwalentu wypłacanego zleceniobiorcy za pranie odzieży. W tym przypadku, jeśli spełniałoby ono faktycznie opisane wcześniej warunki do uznania za ekwiwalent, wówczas korzystałoby ze zwolnienia od pdof na podstawie analizowanego przepisu. Jednak w rozpatrywanym przypadku, niezależnie od tych dwóch sprzecznych stanowisk, świadczenia otrzymywane przez zleceniobiorców na takich samych zasadach jak przysługują pracownikom przedsiębiorcy, z racji tego, że mają formę ryczałtu, i tak podlegają opodatkowaniu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|