Szkolenie pracownika uprawnionego do ulgi dla młodych
Pracownik w wieku 25 lat odbędzie kilkumiesięczne szkolenie związane z powierzonym mu stanowiskiem pracy. Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie zdalnej i zakończy się egzaminem. Pozytywnie zdany egzamin uprawnia uczestnika do otrzymania certyfikatu potwierdzającego zdobycie określonych umiejętności. Koszt szkolenia zostanie w całości sfinansowany ze środków pracodawcy. Czy firma jako płatnik pdof powinna pobrać zaliczkę na podatek od wartości udostępnionego pracownikowi szkolenia, czy objąć ją zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof?
Wartość świadczenia w postaci opłaty za szkolenie zawodowe, otrzymanego przez pracownika od pracodawcy, generuje u pracownika przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie przychód ten w warunkach zdefiniowanych w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Przywołany przepis wskazuje, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
Pojęcie "podnoszenia kwalifikacji zawodowych", jak wynika z art. 1031 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510), jest szerokie i oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jednocześnie w myśl uregulowań kodeksowych pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe, poza urlopem szkoleniowym i zwolnieniem z całości lub części dnia pracy, także dodatkowe świadczenia. W szczególności może pokryć mu opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Jeżeli zatem pracownik dokształca się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, to te dodatkowe świadczenia korzystają ze zwolnienia od pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.
Do należności pracowników, którzy nie przekroczyli 26. roku życia, stosuje się odrębne zwolnienie podatkowe wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Są nim objęte m.in. przychody ze stosunku pracy wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof otrzymane przez takie osoby do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
Jednak to zwolnienie u osoby do niego uprawnionej nie obejmuje przyznanych jej przez pracodawcę świadczeń szkoleniowych. W art. 21 ust. 39 ustawy o pdof ustawodawca wskazał bowiem wprost, że przy obliczaniu przychodów zwolnionych od pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof nie uwzględnia się m.in. przychodów zwolnionych od podatku dochodowego. W tej sytuacji również u pracownika w wieku do 26 lat w stosunku do dofinansowania kosztów kształcenia zastosowanie ma zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|