Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika
Stosownie do art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego wynikającego z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Przepis ten nie ma zastosowania wówczas, gdy dłużnik ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, korekta dotyczyć będzie podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
Przykład
Włodzimierz W. w czerwcu 2022 r. dokonał zakupu towarów. Odliczony podatek wyniósł 575 zł. Termin płatności należności określono w umowie na 14 dni od daty wystawienia faktury. Należność nie została uregulowana w wyznaczonym terminie. We wrześniu 2022 r. minął 90. dzień od dnia, w którym upłynął termin płatności. W związku z tym, że do ostatniego dnia września Włodzimierz W. nie dokonał zapłaty, ma obowiązek skorygowania odliczonego podatku wynikającego z ww. faktury w rozliczeniu za wrzesień 2022 r. |
Dłużnik dokonując korekty na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT przy sporządzeniu części ewidencyjnej w zakresie podatku naliczonego dla JPK_V7M wypełni pole K_46 (ze znakiem "-").
Natomiast w strukturze części deklaracyjnej uzupełni pole P_46 podając ze znakiem "-", odpowiednio zbiorczą wysokość podatku naliczonego z tytułu korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, która została wykazana w polu K_46.
W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa wyżej, podatnik (dłużnik) ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność tę uregulowano (art. 89b ust. 4 ustawy o VAT).
Dokonując ww. korekty podatnik w części ewidencyjnej wypełni pole K_47 (ze znakiem "+"). W części deklaracyjnej wypełni zaś pole P_47 podając zbiorczą wysokość podatku naliczonego, która została wykazana w polu K_47.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|