Zwrot jako zabezpieczenie udzielonego przez bank lub SKOK kredytu
W myśl art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, organ podatkowy - na żądanie podatnika - może przekazać przysługujący podatnikowi zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nie na rachunek podatnika, ale na rachunek banku mającego siedzibę na terytorium kraju lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym jako zabezpieczenie udzielonego przez ten bank lub kasę kredytu. Podstawą dokonania zwrotu na rachunek banku lub SKOK-u jest złożone przez podatnika do naczelnika urzędu skarbowego, pisemne, nieodwołalne upoważnienie organu podatkowego, potwierdzone przez bank lub SKOK udzielający kredytu, do przekazania tego zwrotu. Upoważnienie to należy złożyć w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym jako kwotę do zwrotu.
Upoważnienie, o którym mowa zawierać powinno co najmniej:
1) datę wystawienia,
2) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, nazwę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej udzielających kredytu oraz ich adresy,
3) numery identyfikacji podatkowej podatnika oraz banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
4) rachunek banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, na który ma być przekazany zwrot,
5) wskazanie deklaracji podatkowej, której dotyczy upoważnienie,
6) wskazanie kwoty zwrotu podatku, która ma być przekazana jako zabezpieczenie kredytu,
7) podpis podatnika.
Równocześnie w art. 76b Ordynacji podatkowej określono, iż istnieje możliwość dokonania zwrotu (w całości lub części) wraz z oprocentowaniem na wskazany przez podatnika rachunek banku lub SKOK-u jako zabezpieczenie kredytu udzielanego przez ten bank lub kasę, w przypadku złożenia przez podatnika odpowiedniego upoważnienia organu podatkowego, ale pod warunkiem, że w dniu złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku, w stosunku do podatnika nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości zobowiązań podatkowych.
Zatem jeżeli podatnik chce skorzystać z tej formy zabezpieczenia kredytu, musi pamiętać, że w przypadku gdy wobec niego toczy się postępowanie podatkowe, zwrot taki nie jest możliwy.
W przepisach Ordynacji podatkowej określono również, że przekazanie bankowi lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej zwrotu podatku wraz z oprocentowaniem ma pierwszeństwo przed:
1) zaliczeniem tego zwrotu na poczet zaległości podatkowych i bieżących zobowiązań podatkowych ujawnionych po złożeniu deklaracji wykazującej zwrot podatku,
2) realizacją zajęcia wierzytelności z tytułu zwrotu podatku w postępowaniu egzekucyjnym, otrzymanego przez organ podatkowy po dniu złożenia deklaracji wykazującej zwrot.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|