Konsekwencje wyboru zwolnienia z VAT
Rozpoczynając działalność gospodarczą, podmiot któremu przysługuje prawo do zwolnienia z podatku VAT, powinien przeanalizować, czy z ekonomicznego punku widzenia zwolnienie z VAT jest korzystne dla jego firmy.
Podstawowym kryterium przy tej ocenie powinien być rodzaj odbiorców, do których firma zamierza kierować swoje usługi/towary.
Generalnie zwolnienie z VAT jest korzystne dla podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz:
- osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ale zwolnionych podmiotowo z VAT, z uwagi na wartość sprzedaży,
- podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT.
Wynika to z faktu, iż podmiot zwolniony z podatku VAT do sprzedawanych usług i towarów nie dolicza podatku VAT, co powoduje, że mają one niższą cenę brutto. Cena brutto istotna jest jednak wyłącznie dla odbiorcy towaru, który nie jest czynnym podatnikiem VAT.
Podatnik korzystający ze zwolnienia nie uniknie jednak w pewnym zakresie obciążenia sprzedawanych towarów lub świadczonych usług podatkiem VAT. Będzie on zawarty w cenach nabywanych przez tego podatnika materiałów, towarów, środków trwałych i - zwiększając koszty prowadzonej działalności - będzie wpływał na ostateczną cenę jaką zapłaci nabywca.
W sytuacji gdy kontrahentami podatnika są podmioty będące czynnymi podatnikami VAT, to zainteresowane są one poziomem cen netto (czyli możliwością odliczenia podatku naliczonego), a nie poziomem cen brutto, ponieważ taka transakcja (w kwotach brutto) zdecydowanie zwiększa cenę produktu finalnego.
Zwolnienie z VAT niekorzystne jest również w sytuacji, gdy podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą zamierza dokonywać dużych zakupów inwestycyjnych. Jako niezarejestrowany podatnik VAT nie będzie miał prawa odliczać podatku naliczonego zawartego w tych zakupach, co również znacznie podwyższy koszty jego działalności.
Uwaga
Zwolnienie z VAT nie jest korzystne w sytuacji gdy:
- nabywcami towarów i usług oferowanych przez podatnika są podatnicy VAT niekorzystający ze zwolnienia,
- podatnik dokonuje sprzedaży towarów i usług opodatkowanych stawką niższą niż podstawowa, w wyniku czego w przypadku rezygnacji ze zwolnienia wystąpiłaby u niego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym,
- podatnik dokonuje dużych zakupów inwestycyjnych.
Poza względami ekonomicznymi należy również wziąć pod uwagę zaletę zwolnienia z VAT, którą jest znaczne ograniczenie obowiązków o charakterze formalnym związanych z prowadzeniem dokumentacji podatkowej.
Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT nie mają obowiązku:
- dokonania rejestracji dla podatku od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym na formularzu VAT-R,
- prowadzenia ewidencji dotyczących zarówno sprzedaży, jak i dokonywanych zakupów, o których mowa w art. 109 ust. 3 ustawy,
- określać struktury sprzedaży za kolejne lata podatkowe, w sytuacji gdy podatnik prowadzi tzw. sprzedaż mieszaną, tj. uprawniającą i nieuprawniającą do dokonywania odliczenia VAT naliczonego,
- przesyłania w formie elektronicznej deklaracji podatkowych wraz z ewidencją VAT w formie pliku JPK_V7M/V7K,
- rozliczenia podatku do zapłaty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|