Termin zwrotu w przypadku złożenia korekty deklaracji
Ustawodawca nie uzależnił prawa do korekty deklaracji od faktu otrzymania przez podatnika zwrotu wynikającego z pierwotnej deklaracji.
Korektę taką może złożyć w dowolnym momencie, w którym ujawnił nieprawidłowości w rozliczeniu.
W przypadku jednak gdy podatnik koryguje deklarację, w której wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy a korekta została złożona jeszcze przed otrzymaniem zwrotu - ustawowy termin zwrotu liczony będzie od nowa, czyli od dnia złożenia korekty deklaracji.
Przykład
Podatnik w dniu 14 września 2022 r. złożył rozliczenie JPK_VAT za sierpień br. W rozliczeniu tym wykazał zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni. W dniu 29 września br. skorygował tę deklarację, a w wyniku korekty kwota zwrotu uległa zwiększeniu. Termin zwrotu (60-dniowy) w tym przypadku liczony jest od dnia złożenia korekty deklaracji. |
Przyjęcie przez ustawodawcę określonego terminu na dokonanie zwrotu wiąże się z faktem złożenia przez podatnika rozliczenia oraz koniecznością sprawdzenia przez organ podatkowy, czy rozliczenie to jest prawidłowe.
Przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT odnosi się zatem do dnia złożenia przez podatnika "rozliczenia". Ponieważ nowy skorygowany plik JPK_VAT jest nowym rozliczeniem danego okresu, zatem od jego złożenia można dopiero na nowo liczyć termin zwrotu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|