Zgłoszenie rejestracyjne warunkujące realizację prawa do odliczenia
W myśl art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy o VAT, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zatem aby móc skorzystać z odliczenia VAT podatnik musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
W przypadku podatników, którzy rozpoczynają w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych i chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania tej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Natomiast zgodnie z art. 96 ust. 5 ustawy o VAT podmioty korzystające ze zwolnienia podmiotowego lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, zarejestrowane jako podatnicy VAT zwolnieni, rozpoczynające dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, są obowiązane do aktualizacji zgłoszenia VAT-R, w terminach:
1) przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 2a i 4-41 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;
2) przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;
3) przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia, z zastrzeżeniem art. 96 ust. 5 pkt 4;
4) przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9, od pierwszej wykonanej czynności.
» Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Jeżeli podatnik ponosi wydatki związane z przyszłą opodatkowaną działalnością gospodarczą wiele miesięcy przed jej rozpoczęciem i dla danych faktur ustawowy termin odliczenia VAT już minął, aby móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnik powinien złożyć "zaległe" deklaracje, w których wykaże podatek do odliczenia. Musi w takim przypadku zaznaczyć w zgłoszeniu VAT-R właściwy okres, za który złoży pierwszą deklarację. Powinien to być okres, w którym można skorzystać z odliczenia VAT z danych faktur.
Uwaga
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją, pod warunkiem, że w okresie, kiedy składana jest deklaracja podatkowa jest już zarejestrowany na potrzeby rozliczania tego podatku.
Przykład
W czerwcu 2022 r. podatnik dokonał zakupów towarów (i otrzymał faktury) w związku z planowaną od 1 października 2022 r. działalnością opodatkowaną podatkiem VAT. Co do zasady mógłby odliczyć VAT w deklaracji za czerwiec, lipiec, sierpień bądź wrzesień br. Aby odzyskać podatek VAT od ww. zakupów dokonanych na poczet przyszłej działalności opodatkowanej, podatnik powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne, wskazując w nim, że pierwszą deklarację złoży za wrzesień 2022 r., czyli za ostatni miesiąc, w którym może według ogólnych zasad odliczyć VAT naliczony od ww. zakupów. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|