Zwolnienie z opłaty za korzystanie z domu studenckiego
Uczelnia publiczna prowadzi dom studencki. Na podstawie zarządzenia rektora pobiera opłaty od studentów korzystających z domu studenckiego. Zdarza się, że na wniosek osoby korzystającej, uczelnia zwalnia ją z ustalonej opłaty. Czy w tej sytuacji uczelnia jako płatnik powinna pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty równej zwolnieniu z opłaty za korzystanie z domu studenckiego i wystawić z tego tytułu informację, o której mowa w art. 42a ust. 1 ustawy o pdof?
"(...) Od 1 października 2018 r. obowiązuje (...) nowe brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz inne stypendia za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Przepis ten w nowym brzmieniu nie obejmuje już swoim zakresem świadczeń dla studentów i uczestników studiów doktoranckich. Obejmuje wyłącznie świadczenia dla uczniów i osób uczestniczących w innych formach kształcenia.
(...) w przypadku opłat, z obowiązku uiszczenia których student lub doktorant został zwolniony w oparciu o przepisy, które obowiązywały po 1 października 2018 r. zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania.
Dla Prenumeratorów GOFIN | |
Zbiór indywidualnych interpretacji podatkowych dostępny w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
(...) nie budzi wątpliwości fakt, że zwolnienie z opłat za korzystanie z domu studenckiego zostało spełnione za zgodą studenta i że zwolnienie z opłat za korzystanie z domu studenckiego jest w interesie studenta, bo to jemu przynoszą konkretną i wymierną korzyść w postaci uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść.
Odnosząc się do (...) zindywidualizowanego charakteru nieodpłatnego świadczenia, stwierdzić należy, że w przypadku gdy w wewnętrznych aktach prawnych uczelni wskazano okoliczności, które powodują rezygnację z pobierania opłat za korzystanie z domu studenckiego, to należy uznać, że tego rodzaju świadczenie jest dostępne dla wszystkich, którzy spełniają określone warunki. Zatem potencjalnie rozwiązanie to jest kierowane do nieokreślonego kręgu osób, nie ma charakteru indywidualnego.
(...) stwierdzić należy, że po stronie studenta nie występuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie są Państwo zatem zobowiązani do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty równej zwolnieniu z opłaty za korzystanie z domu studenckiego, a co za tym idzie nie są Państwo również zobowiązani do wystawienia informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4011.398.2022.1.AP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|