Rozliczenie umowy B2B
Spółka zamierza zawrzeć z byłymi pracownikami prowadzącymi działalność tzw. umowy B2B. W ramach tych umów zleceniobiorcy będą świadczyć usługi informatyczne, będą oni ponosić ryzyko związane z prowadzoną działalnością. Ponadto będą mieli swobodę w określaniu czasu i miejsca świadczenia usług. Zobowiązani zostaną do należytego wykonania umowy. Czy spółka powinna odprowadzać zaliczki na pdof od tych umów?
"(...) Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy (...).
Jednocześnie zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o PIT, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
W tym miejscu należy wskazać, że czynności realizowane przez Zleceniobiorców w ramach umów B2B wprawdzie będą realizowane w ramach tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, tj.: z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia (...), uzyskiwane wyłącznie od (...) osoby prawnej (...), jednak przychody z ich realizacji będą uzyskiwane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez te osoby pozarolniczej działalności gospodarczej, a równocześnie osoby fizyczne złożą stosowne oświadczenia (...).
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
1) wytwórczą, budowlaną, handlową i usługową,
2) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
3) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
(...) Powyższą definicję działalności gospodarczej uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, w myśl której za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
(...) Ponieważ nie zostanie spełniona żadna z przesłanek z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, których łączne wypełnienie dyskwalifikuje czynności wykonywane na podstawie umowy B2B, jako czynności wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, wynagrodzenie osób fizycznych z tytułu kontraktów B2B powinno zostać zaliczone do przychodu z działalności gospodarczej.
(...) W konsekwencji, w ocenie Spółki, nie będzie Ona zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w związku z wynagrodzeniem Zleceniobiorców świadczących usługi na podstawie umów B2B. Stanowisko (spółki - przyp. red.) jest prawidłowe. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 kwietnia 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.99.2022.3.MS)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|