Zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu, gdy auto wykorzystywane jest także do celów prywatnych
Samochód firmowy należący do spółdzielni uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji drogowej. Na czas jego naprawy spółdzielnia otrzymała z serwisu auto zastępcze. Pracownik korzystający z tego samochodu, oprócz wyjazdów w celach służbowych, wykorzystuje ten samochód również do celów prywatnych. Z tego tytułu uzyskuje przychód w wysokości 400 zł miesięcznie. Czy w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej na potrzeby rozliczania kosztów używania tego auta (jest to bowiem samochód osobowy) należy ujmować liczbę kilometrów przejechanych tylko w celach służbowych, czy także przejechanych w celach prywatnych?
W ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej na potrzeby rozliczania kosztów używania auta zastępczego należy ujmować liczbę kilometrów przejechanych jedynie w celach służbowych.
Koszty z tytułu używania samochodu osobowego niestanowiącego składnika majątku podatnika są odnoszone do kosztów uzyskania przychodów w ograniczonej wysokości. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, nie zalicza się bowiem do kosztów uzyskania przychodów (z pewnym nieistotnym w tym przypadku zastrzeżeniem) wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodu nie stanowią kosztów (art. 16 ust. 5 updop).
Z treści powołanego przepisów wyraźnie wynika, że ewidencję przebiegu pojazdu tworzy się w celu rozliczania wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, niestanowiącego składnika majątku podatnika, ale wykorzystywanego na jego potrzeby. Nie można więc przyjąć, że w czasie gdy przedmiotowy samochód służy celom prywatnym pracownika, realizowana jest przesłanka używania go dla potrzeb działalności gospodarczej. Stąd ilość przejechanych kilometrów na potrzeby prywatne pracownika nie powinna być uwzględniana w ewidencji przebiegu pojazdu. Nie ma znaczenia, że pracownik z tytułu udostępnienia mu samochodu do celów prywatnych uzyskuje przychód ze stosunku pracy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|