Zapłata w złotych za należność wyrażoną w walucie obcej
Sprzedaliśmy towar kontrahentowi z Anglii i w tym samym dniu wystawiliśmy fakturę w funtach. Kontrahent zapłacił za towar w dwóch ratach. Pierwszą część przelał w PLN na nasze konto złotowe (funty zostały przeliczone przez bank kontrahenta i przesłane na konto złotowe). Część drugą przelał także w PLN (tak samo jak przy pierwszej racie funty przeliczył bank kontrahenta), przy czym zapłata trafiła na nasze konto walutowe w euro i została przeliczona przez nasz bank na walutę po kursie kupna banku. Czy w tym przypadku powstaną podatkowe różnice kursowe?
NIE. W tym przypadku nie powstaną podatkowe różnice kursowe, gdyż zagraniczny kontrahent płacił w złotych.
Zasady ustalania różnic kursowych tzw. metodą podatkową zostały unormowane w art. 24c updof i art. 15a updop. Z przepisów tych wynika, że podatkowe różnice kursowe powstają m.in. wówczas, gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest:
- niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (powstają wtedy dodatnie różnice kursowe), lub
- wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (powstają wtedy ujemne różnice kursowe).
Oznacza to, że nie są uznawane za różnice kursowe dla celów podatkowych różnice wynikające z kursów walut, jeśli np. należność wyrażona jest w walucie obcej, a zapłata (w jakiejkolwiek formie) następuje w złotych, lub odwrotnie - należność wyrażona jest w złotych, a zapłata dokonywana jest w walucie obcej. Taki pogląd prezentują również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 27 października 2015 r., nr ILPB1/4511-1-1072/15-2/TW.
W opisanym stanie faktycznym podatnik powinien przychód należny wyrażony w walucie obcej przeliczyć na złote po kursie średnim ogłaszanym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Za moment powstania przychodu uważa się, zgodnie z zasadą ogólną, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Ta z czynności, która wystąpi jako pierwsza, wyznaczy moment powstania przychodu. W konsekwencji będzie miała również wpływ na kurs waluty obcej, jaki zostanie przyjęty do wyceny przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej.
W omawianej sytuacji faktura została wystawiona przed otrzymaniem należności od nabywcy. Zatem data wystawienia faktury (data ta pokrywa się z datą wydania towaru) będzie decydowała o kursie przyjętym do wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej.
Wpływ złotych na konto walutowe i ich przeliczenie przez bank na walutę obcą należy potraktować jak wpływ na własny walutowy rachunek bankowy zakupionej w banku waluty obcej i wycenić ją po kursie sprzedaży zastosowanym przez bank (kurs faktycznie zastosowany).
W stanie faktycznym mogą wystąpić różnice, które będą wynikiem innego kursu waluty przyjętego przez kontrahenta do przeliczenia kwoty do zapłaty, w stosunku do kursu, według którego podatnik przeliczył tę należność, ustalając przychód należny. Ponadto przy drugiej racie na tę różnicę może też wpłynąć kurs zastosowany przez bank przy przeliczeniu złotych na euro. Należy jednak zaznaczyć, że powstałe różnice nie będą stanowić podatkowych różnic kursowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|