Przedawnione zobowiązanie przychodem podatkowym
Spółka z o.o. posiada nieuregulowane zobowiązanie wobec dostawcy, które we wrześniu br. uległo przedawnieniu. Kiedy powinna ustalić przychód podatkowy?
Przychód z tytułu przedawnienia zobowiązania powstaje w dniu upływu terminu przedawnienia, a zatem powinien być ustalony we wrześniu br.
Z art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 pkt 8 updop wynika, że wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań jest przychodem. Wyjątek stanowią umorzone pożyczki z Funduszu Pracy i umorzone zobowiązania, jeżeli umorzenie to jest związane m.in. z:
a) bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, lub
b) postępowaniem restrukturyzacyjnym, postępowaniem upadłościowym lub
c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw.
Ogólny termin przedawnienia roszczeń z działalności gospodarczej uregulowany jest w art. 118 Kodeksu cywilnego i wynosi 3 lata. Przepisy szczególne mogą jednak przewidywać inne, zwykle krótsze, terminy przedawnienia. Przykładowo dla roszczeń związanych z umową sprzedaży w ramach działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 2 lata (art. 554 K.c.), a jeśli roszczenie wynika z umowy przewozu osób lub rzeczy - rok (art. 778 i 792 K.c.).
Przedawnione zobowiązania stają się przychodem podlegającym opodatkowaniu już w momencie przedawnienia ustalonym w oparciu o przepisy prawa cywilnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymaga przy tym żadnego specjalnego udokumentowania przedawnionych zobowiązań.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|