Kiedy wynagrodzenie członka rady nadzorczej jest kosztem?
Część należnego za wrzesień 2016 r. wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej wypłaciliśmy członkom rady w październiku 2016 r., a pozostałą kwotę w listopadzie 2016 r. Czy wynagrodzenie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w całości?
TAK. Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest kosztem uzyskania przychodów w całości. Przy czym obciąża ono koszty podatkowe dopiero w dacie jego wypłaty bądź postawienia do dyspozycji członka rady.
Stosownie do art. 13 pkt 7 updof, przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu:
- zarządów,
- rad nadzorczych,
- komisji lub
- innych organów stanowiących osób prawnych
zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Wynagrodzenia kwalifikowane do tego rodzaju przychodów stanowią koszty uzyskania przychodów dopiero w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji członka rady nadzorczej. Wynika to a contrario z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, w którym ustawodawca wskazał, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji m.in. należności określonych w art. 13 pkt 2 i 4-9 updof.
Dopiero wypłacenie, postawienie do dyspozycji wynagrodzenia powoduje, że staje się ono kosztem podatkowym. Fakt dokonania wypłaty tych należności z opóźnieniem czy "na raty" nie pozbawia prawa do obciążenia nimi kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji, o której mowa w pytaniu kwota wynagrodzenia wypłacona w październiku 2016 r. powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w październiku. Natomiast pozostała część wynagrodzenia wypłacona w listopadzie 2016 r. powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w listopadzie.
Przypominamy też, że składki emerytalno-rentowe naliczane od wynagrodzeń członków rady nadzorczej, w części finansowanej przez spółkę także są kosztami uzyskania przychodów.
Składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana jest w równych częściach przez podmiot, w którym członek rady pełni swą funkcję oraz przez członka rady i wynosi u każdego z nich po 9,76% podstawy wymiaru. Natomiast składkę na ubezpieczenia rentowe członek rady finansuje w wysokości 1,5% podstawy jej wymiaru, a wspomniany podmiot w wysokości 6,5% podstawy jej wymiaru. Przedmiotowe składki są kosztem uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich opłacenia do ZUS (art. 16 ust. 1 pkt 57a updop).
Obok składek na wymienione ubezpieczenia obowiązkowa może być też składka na Fundusz Pracy, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.). Składka ta jest kosztem uzyskania przychodów także w dacie jej opłacenia (art. 16 ust. 7d updop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|