Skutki podatkowe powypadkowej naprawy leasingowanego samochodu
Przedsiębiorca (podatnik PIT) objął w leasing operacyjny samochód osobowy, który wykorzystuje w prowadzonej działalności. Czy koszty naprawy powypadkowej tego samochodu są kosztami uzyskania przychodów?
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Generalnie nie ma przeszkód, aby wydatki na powypadkową naprawę samochodu osobowego użytkowanego w firmie na podstawie umowy leasingu operacyjnego zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Leasingowany samochód służy prowadzonej działalności, a tym samym uzyskiwaniu przychodów w firmie.
Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Ustawodawca w art. 23 ust. 1 pkt 48 updof wykluczył z kosztów wydatki na naprawę powypadkową samochodu, jeżeli samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.
Poza tym, w ocenie NSA może zaistnieć inna przesłanka, niewymieniona wprost w art. 23 updof, wykluczająca koszty napraw powypadkowych samochodów z kosztów uzyskania przychodów. Jest nią stan nietrzeźwości prowadzącego pojazd. Sąd ten w wyroku z 1 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 75/10 stwierdził, że jeżeli osoba, która prowadziła samochód biorący udział w kolizji drogowej, znajdowała się w stanie nietrzeźwości, to wydatki na powypadkowy remont samochodu nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W uzasadnieniu wyroku czytamy: "Prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości nie można zasadnie uznać za działanie w celu osiągnięcia przychodu; jest to także postępowanie zakazane przez odpowiednie przepisy prawa o ruchu lądowym, prawa o wykroczeniach lub przez prawo karne. W tym stanie rzeczy koszty remontu powypadkowego i inne związane z tym wydatki stanowią naprawienie szkody spowodowanej zakazanym przez prawo działaniem, pozostają w bezpośrednim związku skutkowo-przyczynowym z działaniem, które nie miało na celu osiągnięcia przychodu. Oczywiście, wyremontowany samochód w przyszłości będzie mógł zapewne służyć działalności przychodowej, co jednak nie zmienia oceny, że remont jest w omawianym przypadku naprawieniem szkody, spowodowanej działaniem, które nie może zostać uznane za zrealizowane w celu osiągnięcia przychodu, tym bardziej, że jest zakazane przez prawo".
Jeżeli w rozpatrywanej sytuacji samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym i nie wystąpiły okoliczności, o których mowa w powołanym wyroku, to wydatki na remont powypadkowy takiego samochodu są kosztami.
Jednocześnie przypominamy, że wydatki związane z używaniem samochodu osobowego w ramach leasingu operacyjnego, w tym wydatki na jego remont powypadkowy, nie są ograniczone limitem tzw. kilometrówki, a podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|