Przeliczenie na złote faktury korygującej przychód
W 2015 r. spółka z o.o. udzieliła zagranicznemu kontrahentowi warunkowego rabatu. Strony umówiły się, że jeżeli kontrahent nie zakupi od spółki w całym 2015 r. usług na umówioną kwotę, rabat zostanie cofnięty. Niestety kontrahent nie dotrzymał warunków umowy i spółka cofnęła rabat, dokumentując ten fakt wystawioną w 2016 r. fakturą korygującą. Czy do przeliczenia faktury korygującej należy przyjąć taki sam kurs waluty, według jakiego była przeliczona faktura pierwotna?
Tak. Do przeliczenia faktury korygującej należy przyjąć taki sam kurs waluty, według jakiego była przeliczona faktura pierwotna.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Za datę powstania takiego przychodu generalnie uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Na podstawie art. 12 ust. 2 updop, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna. Oznacza to, że do przeliczenia przychodu w walucie obcej na złote należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania pierwotnego przychodu.
Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca uregulował w ustawach podatkowych zasady korygowania przychodów i kosztów podatkowych.
Zgodnie z art. 12 ust. 3j updop, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w art. 12 ust. 3j updop, podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody (art. 12 ust. 3k updop).
Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2016 r. i mają zastosowanie do korekty przychodów/kosztów uzyskanych od tego dnia, a także przed 1 stycznia 2016 r.
Ze stanu faktycznego zawartego w treści pytania wynika, że spółka wystawiła fakturę korygującą zwiększającą jej przychody z powodu cofnięcia kontrahentowi rabatu w związku z niewywiązaniem się przez niego z warunków umowy.
Ponieważ nie wystąpił w tym przypadku błąd rachunkowy ani inna oczywista omyłka, spółka zobowiązana jest, zgodnie z obowiązującymi przepisami, skorygować przychód na bieżąco, tj. w dacie wystawienia faktury korygującej. Nie oznacza to jednak, że do przeliczenia kwoty wynikającej z tej faktury powinna przyjąć bieżący kurs waluty. Jak wyjaśniliśmy, faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się do stanu zaistniałego w przeszłości. Oznacza to, że do przeliczenia przychodu w walucie obcej należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania pierwotnego przychodu niezależnie od tego, że korekty takiego przychodu należy dokonać na bieżąco.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|