Doposażenie stanowiska dla pracownika niepełnosprawnego
W firmie zatrudniona zostanie osoba bezrobotna posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W związku z tym musimy przystosować dla niej stanowisko pracy. Czy możemy uzyskać wsparcie na te działania?
Tak. Istnieje taka możliwość. Pracodawca, który prowadzi działalność przez okres co najmniej 12 miesięcy i przez okres 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotną albo poszukującą pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może uzyskać ze środków PFRON zwrot kosztów:
- przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej,
- wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
- zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
- szkolenia pracownika niepełnosprawnego.
Maksymalna wysokość pomocy na wyposażenie jednego stanowiska wynosi 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powinien złożyć wniosek Wn-W na formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1276).
Składa się go do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej w pup.
Starosta rozpatrując wniosek, bierze pod uwagę:
- potrzeby lokalnego rynku pracy,
- liczbę osób niepełnosprawnych o określonych kwalifikacjach, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne albo poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu,
- koszty wyposażenia stanowiska pracy,
- wkład pracodawcy w wyposażenie tworzonego stanowiska pracy,
- wysokość posiadanych środków Funduszu przeznaczonych na ten cel w danym roku.
Przed zawarciem umowy o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy odbywają się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą. Podczas ich trwania uzgadniana jest wysokość kwoty zwrotu, która zostanie wypłacona pracodawcy, jak i inne warunki umowy (m.in. formy zabezpieczenia zwrotu kwoty refundacji, termin do rozliczenia otrzymanej pomocy). W terminie 14 dni od dnia zakończenia negocjacji starosta zawiera umowę z pracodawcą.
Wzór wniosku Wn-W dostępny w dziale PFRON w serwisie www.druki.gofin.pl |
Co istotne, aby uzyskać zwrot kosztów poniesionych na doposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności zatrudnionego pracownika lub w przypadku gdy zatrudnienie osoby niepełnosprawnej nie wymagało przystosowania o spełnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na tym stanowisku.
Zwrot kosztów obejmuje udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy wraz z niepodlegającym odliczeniu podatkiem VAT i podatkiem akcyzowym.
Należy zwrócić uwagę, że zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed dniem zawarcia umowy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.)
Ustawa z dnia 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|