Zatrudnienie osoby wykonującej prace interwencyjne
Złożyłem do urzędu pracy wniosek o skierowanie do firmy osoby bezrobotnej celem wykonywania prac interwencyjnych. Czy po zakończeniu ich trwania konieczne będzie zatrudnienie takiej osoby? Jeśli tak, to na jaki okres trzeba będzie ją przyjąć do pracy?
TAK. Prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę z dofinansowaniem dla pracodawcy przez urząd pracy części wynagrodzenia za zatrudnienie osoby bezrobotnej.
Zasadniczo prace interwencyjne, w zależności od decyzji powiatowego urzędu pracy, mogą trwać do 6, 12, 18, 24 miesięcy lub do 4 lat. Bezrobotni powyżej 50. roku życia mogą korzystać z prac interwencyjnych w wydłużonym okresie, tj. przez 24 miesiące (48 miesięcy, gdy refundacja następuje za co drugi miesiąc).
Pracodawca, stosownie do zapisów zawartych w umowie, zobowiązany jest do dalszego utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres 3 miesięcy w przypadku prac interwencyjnych trwających do 6 miesięcy bądź 6 miesięcy - przy pracach interwencyjnych trwających 12 miesięcy lub dłużej, po zakończeniu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. Niewywiązanie się z tego warunku umowy lub naruszenie innych jej zapisów powoduje obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Tak stanowi art. 51 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy skierowanego bezrobotnego w trakcie okresu objętego refundacją albo przed upływem okresu 3 miesięcy, starosta skieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego. Jeżeli pracodawca odmówi jego przyjęcia, wówczas zobowiązany jest do dokonania zwrotu uzyskanej pomocy w całości. Dodatkowo należy doliczyć do tej kwoty odsetki ustawowe, począwszy od dnia uzyskania pierwszej refundacji. Pracodawca ma na to 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Natomiast jeżeli okaże się, że urząd pracy nie jest w stanie skierować osoby bezrobotnej na zwolnione stanowisko pracy, to pracodawca nie musi zwracać uzyskanego wcześniej dofinansowania. Warto wskazać, że na podstawie art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Warto wskazać, że jeżeli pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudni skierowanego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go będzie zatrudniać w pełnym wymiarze czasu pracy, wówczas starosta może mu przyznać jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|