Wsparcie w postaci grantu na telepracę
Planuję zatrudnić osobę bezrobotną. Miałaby ona świadczyć pracę w formie telepracy. Czy mogę uzyskać dofinansowanie w tym zakresie? Jeśli tak, to na co można wydatkować takie środki?
Istnieje możliwość, aby pracodawca, który zatrudni osobę bezrobotną jako telepracownika, uzyskał wsparcie finansowe w formie tzw. grantu na telepracę.
Zasady zatrudniania osób w tej formie uregulowane zostały w art. 675-6717 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). Co istotne, wstępnym warunkiem świadczenia telepracy jest wprowadzenie tej formy zatrudnienia w porozumieniu zawieranym pomiędzy pracodawcą i zakładowymi organizacjami związkowymi. Natomiast w przypadku braku organizacji związkowej, warunki stosowania telepracy pracodawca ustala w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Aby możliwe było uzyskanie grantu, muszą być spełnione określone warunki. Otóż wsparcie można uzyskać w przypadku zatrudnienia skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, wychowującego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat lub bezrobotnego opiekuna osoby zależnej, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na wychowywanie dziecka lub sprawowanie opieki nad osobą zależną. Pracodawca nie może być spokrewniony z taką osobą.
Co istotne, ustawodawca z kręgu osób, na które można uzyskać grant, wykluczył osoby bezrobotne będące:
- małżonkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy,
- rodzicem pracodawcy lub przedsiębiorcy,
- rodzeństwem pracodawcy lub przedsiębiorcy,
- dzieckiem własnym lub przysposobionym: pracodawcy lub przedsiębiorcy, małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy, rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy.
Grant wypłacany jest w wysokości do 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego, tzn. w 2022 r. jest to kwota 18.060 zł (tj. 6 × 3.010 zł). Środki te należy przeznaczyć na utworzenie stanowiska pracy dla pracownika. Szczegółowe wytyczne w zakresie wydatków możliwych do sfinansowania zawarte są w regulaminach opracowanych przez poszczególne urzędy pracy.
Ustawodawca wskazał, iż grant należy przeznaczyć na utworzenie stanowiska pracy dla pracownika. Nie wyszczególnił wprost na co można go wydatkować. Kwestie te są w każdym przypadku uregulowane w regulaminach przyznawania pomocy, tworzonych przez poszczególne urzędy pracy. Przykładowo Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu dopuszcza, aby środki te przeznaczyć na:
1) zakup sprzętu niezbędnego do wykonywania telepracy, tj. środków komunikacji elektronicznej, urządzeń teleinformatycznych i współpracujących z nimi narzędzi programowych, spełniających wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego Kodeksu pracy,
2) ubezpieczenie sprzętu,
3) poniesienie wydatków związanych z instalacją i serwisem sprzętu oraz oprogramowania,
4) przeszkolenie telepracownika w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania.
Niedopuszczalne jest natomiast wydatkowanie środków m.in. na:
- finansowanie wyposażenia nabywanego na podstawie umów leasingu,
- finansowanie zakupu od telepracownika lub jego współmałżonka,
- finansowanie zakupu od współmałżonka wnioskodawcy, od osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, od osób z pierwszej linii pokrewieństwa, czyli od rodziców, dziadków, dzieci i rodzeństwa, od teściów, wspólników i akcjonariuszy oraz podmiotów, których udziałowcem lub akcjonariuszem jest wnioskodawca - w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną lub wspólnikiem spółki osobowej (spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).
Pomoc przyznawana jest na podstawie umowy zawieranej ze starostą. Umowa zobowiązuje do utrzymania zatrudnienia skierowanej osoby bezrobotnej przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy. Jeżeli pracodawca (przedsiębiorca) nie wywiąże się w pełni z utrzymania w zatrudnieniu osoby skierowanej przez urząd pracy, wówczas będzie musiał zwrócić grant w wysokości proporcjonalnej do czasu zatrudnienia określonego w umowie. Natomiast gdy ujawnione zostanie, że grant został wykorzystany niezgodnie z umową lub w ogóle nie był wydatkowany, wówczas konieczny jest zwrot pełnej wartości udzielonego wsparcia.
Obowiązki podmiotu korzystającego ze wsparcia w postaci grantu na zatrudnienie telepracownika:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|