Opodatkowanie i wykazywanie w pliku JPK_V7M transakcji zakupu i sprzedaży towarów
Podatnicy planują zostać dystrybutorem części samochodowych na rynkach międzynarodowych. Jako spółka zamierzają prowadzić sprzedaż części samochodowych w ten sposób, że będą nabywać od spółki mającej siedzibę na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Spółka A), a następnie będą odsprzedawać do spółki mającej siedzibę na terenie Chin (Spółka B). Części samochodowe nabywane od Spółki A z przyczyn logistycznych nie będą przemieszczane na terytorium Polski. Części samochodowe będą przemieszczane bezpośrednio z ZEA do Chin. Podatnicy będą dysponować dokumentami transportowymi/celnymi potwierdzającymi wywóz towarów ze ZEA do Chin. Za organizację towaru będzie odpowiedzialna Spółka B. Transport odbędzie się na zasadach Inconterms EXW, czyli Spółka B sama będzie odbierać towar od Spółki A. W jaki sposób wykazać w pliku JPK_V7M zakup towarów od spółki A oraz w jaki sposób wykazać w pliku JPK_V7M sprzedaż towarów do spółki B?
"(...) skoro towary będą transportowane z pominięciem terytorium Polski, tj. nabywane przez Państwa towary nie będą przywożone na terytorium kraju ani następnie nie dokonacie Państwo wywozu tych towarów z Polski, to zarówno transakcja zakupu towarów, jak i ich dostawa dokonane przez Państwa nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 22 ustawy (o VAT - przyp. red.). Ani bowiem nabycie przez Państwa towaru od Spółki A, ani jego sprzedaż do Spółki B, nie wypełni dyspozycji art. 5 ustawy o VAT.
W analizowanym przypadku nie ma podstaw do uznania (na podstawie krajowych przepisów o podatku od towarów i usług) dokonanego przez Państwa nabycia towarów za import towarów na terytorium kraju, zdefiniowany w art. 2 pkt 7 ustawy, gdyż nie występuje jedna z niezbędnych przesłanek takiego nabycia, tj. w żadnym momencie transakcji nie dochodzi do przemieszczenia towarów z kraju trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Jak Państwo wskazujecie - towar będzie transportowany bezpośrednio z terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Chin.
W rozpatrywanej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 2 pkt 8 ustawy. Aby uznać, że w danym przypadku występuje transakcja eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy, w wyniku dostawy musi nastąpić wywóz towarów z Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast w analizowanym przypadku w żadnym momencie transakcji nie nastąpi przemieszczenie (wywóz) towarów z Polski do kraju trzeciego, a zatem nie wystąpi eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy.
Odnosząc się do wątpliwości dotyczących wykazywania opisanych transakcji w deklaracji VAT, należy wskazać, że jak wynika z powołanych przepisów, w obowiązującej od 1 października 2020 r. deklaracji elektronicznej JPK_VAT, w formie JPK_V7M wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który jest składana deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w tym okresie, w tym również czynności wykonywanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.
Wskazaliście Państwo, że w odniesieniu do dostaw towarów dokonywanych na rzecz Spółki B przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego - stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy. Tym samym, dostawy towarów dokonywane przez Państwa na rzecz Spółki B należy wykazać w polu K_11 (część ewidencyjna) oraz P_11 (część deklaracyjna) pliku JPK_V7M, jako dostawy towarów dokonane poza terytorium kraju.
W konsekwencji, (...) wskazujemy, że zakup towarów od Spółki A nie będzie stanowił dla Państwa czynności podlegającej opodatkowaniu wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy, w szczególności nie będzie stanowić importu towarów na terytorium kraju, ponieważ towar nigdy nie znajdzie się na terytorium Polski. (...)
Z kolei Państwa stanowisko (...), z którego wynika, że w związku ze sprzedażą towarów do spółki B jesteście Państwo zobowiązani rozliczyć podatek VAT na terytorium Polski, należy uznać w tej części za nieprawidłowe, ponieważ transakcja ta nie jest wymieniona w art. 5 ust. 1 ustawy, w szczególności nie stanowi eksportu towarów. Natomiast stanowisko Państwa w zakresie wykazania tej transakcji w polu P_11 pliku JPK_V7M, jako sprzedaż towarów poza terytorium Polski, należy uznać za prawidłowe. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 18 marca 2022 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.579.2021.2.RM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|