Ustalenie podstawy opodatkowania w przypadku zamiany nieruchomości
Gmina będąca podatnikiem VAT w grudniu 2021 r. w drodze aktu notarialnego dokonała zamiany nieruchomości pomiędzy nią a małżonkami w ustroju rozdzielności majątkowej, którzy zawarli umowę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i są podatnikami VAT. Zamiana nieruchomości wynikała z konieczności pozyskania przez gminę gruntów na potrzeby budowy studni głębinowej, która ma zaspokoić potrzeby gminy na dostawy wody dla mieszkańców gminy. Co stanowi podstawę opodatkowania dla dostawy nieruchomości należącej do gminy dokonywanej w trybie zamiany nieruchomości, w przypadku gdy wartość nieruchomości gminnej wynikająca z operatu szacunkowego jest niższa od wartości nieruchomości otrzymanej w zamian, a gmina zgodnie z protokołem przeprowadzonych negocjacji nie ma obowiązku dokonania dopłaty?
"(...) Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy (o VAT - przyp. red.): Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Jak stanowi ust. 6 pkt 1 ww. artykułu: Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku. (...)
Jak wynika z utrwalonego orzecznictwa TSUE, podstawą opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane z tego tytułu. Owo wynagrodzenie jest zatem wartością subiektywną, czyli rzeczywiście otrzymaną, a nie wartością oszacowaną według kryteriów obiektywnych.
Ponadto wspomniane wynagrodzenie musi być wyrażalne w pieniądzu (np. wyrok z dnia 19 grudnia 2012 r., w sprawie C-549/11 i z dnia 29 lipca 2010 r., w sprawie C-40/09).
Jeżeli wartość ta nie jest kwotą pieniędzy uzgodnioną między stronami, powinna ona, jako wartość subiektywna, odpowiadać wartości, jaką dla odbiorcy ma usługa będąca wynagrodzeniem za dostawę towarów, oraz kwocie, jaką byłby on skłonny za tę usługę zapłacić (wyrok z dnia 2 czerwca 1994 r., w sprawie C-33/93).
Wobec powyższego w przypadku zamiany towarów za podstawę opodatkowania należy uznać, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 29a ust. 1 ustawy, wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane z tytułu dostawy towaru, które stanowi wartość subiektywną stanowiącą odzwierciedlenie wartości, jaką dla odbiorcy ma towar będący wynagrodzeniem za dostawę towaru (kwota, jaką byłby on skłonny zapłacić).
Jeśli zatem podatnik określił w umowie zamiany wartość (cenę) dostarczanego towaru, to podstawą opodatkowania ww. dostawy w ramach umowy zamiany będzie wartość pieniężna ustalona przez strony w umowie stanowiąca zapłatę. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 1 kwietnia 2022 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.135.2022.1.APR)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|