Zwolnienie z VAT rolnika ryczałtowego
Podatniczka zamierza prowadzić działalność rolniczą w zakresie produkcji roślin dekoracyjnych kolekcjonerskich. Działalność polega na rozmnażaniu roślin dekoracyjnych kolekcjonerskich metodą in-vitro. Wielkość produkcji nie przekracza tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Nie posiada gruntów rolnych. Produkcja roślin in-vitro będzie się odbywała w wynajętym pomieszczeniu, a wyprodukowane rośliny będą sprzedawane klientom ostatecznym (najczęściej hobbystom). Czy działalność ta kwalifikuje się jako działalność rolnicza, która jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT?
"(...) Z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy (o VAT - przyp. red.) wynika, że: Zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Przez rolnika ryczałtowego, zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy: Rozumie się dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Przez produkty rolne stosownie do art. 2 pkt 20 ustawy: Rozumie się przez to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20 ust. 1c i 1d ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm. - przyp. red.).
Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy: Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2.
Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te powinny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nieuprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego (np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż własnej produkcji), co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności.
(...) przez działalność rolniczą rozumie się m.in. produkcję roślin ozdobnych oraz uprawę roślin »in vitro«. W związku z tym w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że podejmując działalność w zakresie uprawy roślin dekoracyjnych wyhodowanych (wyprodukowanych) przez Panią metodą in-vitro, będzie ją Pani wykonywała w ramach działalności rolniczej i tym samym będzie Pani spełniała definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Zatem, w zakresie sprzedaży ww. roślin jako rolnik ryczałtowy będzie Pani korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 15 marca 2022 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.35.2022.2.PRM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|