Uznanie dostawy etykiet za WDT
Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT oraz zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. W ramach swojej działalności zajmuje się produkcją i drukowaniem etykiet. Niemiecki nabywca etykiet jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, posiada on NIP UE. Etykiety zostaną przetransportowane do innego miasta w Polsce i tam naklejone na puszki/butelki, jednak zaraz po naklejeniu zostaną przetransportowane do Niemiec. Produkowane etykiety nie mają w Polsce żadnego zastosowania, funkcjonują one bowiem tylko na rynku niemieckim. Spółka będzie zatem posiadać potwierdzenie przewozu towaru do kontrahenta w Polsce, a następnie transportu pomiędzy kontrahentem w Polsce a Niemcami. Czy dostawa ta będzie stanowiła WDT?
"(...) W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0% (...). Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy (o VAT - przyp. red.): Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi,
2) podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
3) podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. (...)
Należy zaznaczyć, że w myśl art. 42 ust. 1a ustawy: Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:
1) podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub
2) złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8,
- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego. (...)
Na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów (...) w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1696, z późn. zm.): Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na rzeczowym majątku ruchomym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Stosownie do § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia: Przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem że podatnik dokonujący dostawy towarów:
1) składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE,
2) przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym,
3) wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,
4) otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego,
5) posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.
Zatem przy spełnieniu wszystkich warunków wskazanych w § 7 ust. 2 rozporządzenia (...) stawka podatku w wysokości 0% znajduje zastosowanie w stosunku do dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na rzeczowym majątku ruchomym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. (...)
Mając na uwadze okoliczności sprawy w świetle powołanych przepisów należy wskazać, że w momencie wydania etykiet podmiotowi, który będzie naklejał te etykiety na opakowaniach na terytorium Polski, będzie dochodziło do dostawy towarów na rzecz odbiorcy z Niemiec, a następnie po naklejeniu na opakowaniach ww. etykiet będzie następował wywóz tych towarów na terytorium innego kraju Unii Europejskiej. Zatem dokonywana przez Państwo (...) dostawa etykiet na rzecz odbiorcy z innego kraju Unii Europejskiej, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w swoim kraju, będzie stanowiła wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy. Jednocześnie (...) przy spełnieniu warunków wynikających z § 7 ust. 2 (...) rozporządzenia, będą mieli Państwo prawo zastosować stawkę podatku VAT 0%. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 14 marca 2022 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.902.2021.3.KW)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|