Zwolnienie z VAT korepetycji z matematyki
Podatniczka zwolniona podmiotowo z VAT świadczy usługi edukacyjne. Nie jest ona jednostką objętą systemem oświaty. Świadczone usługi nie są usługami kształcenia i wychowania. Podatniczka posiada wykształcenie wyższe. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny, licencjat na wydziale: Ekonomia. Posiada 9-letnią praktykę w udzielaniu korepetycji z zakresu matematyki i przygotowywania do matury z tego przedmiotu. Nie posiada przygotowania pedagogicznego. Oferuje kursy za pośrednictwem strony internetowej. Kursy skierowane są do uczniów szkół średnich przygotowujących się do matury. Podatniczka jest wyłączną autorką kursów. Czy spełnia ona warunki przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT i tym samym może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w tym przepisie w zakresie działalności związanej ze sprzedażą kursów z matematyki?
"(...) Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:
- przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji oraz
- przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem.
(...) warunkiem zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania. Przy czym pod pojęciem nauczyciela należy rozumieć osobę, która posiada i przekazuje wiedzę i umiejętności. Nauczycielem może być osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe z matematyki i udziela korepetycji z matematyki). »Nauczyciel« powinien zatem legitymować się wiedzą, kwalifikacjami zdobytymi w oficjalnym systemie nauczania (czy to publicznym, czy prywatnym) np. zgodnie z Prawem oświatowym, Prawem o szkolnictwie wyższym.
Pomimo że Wnioskodawczyni posiada 9-letnią praktykę w udzielaniu korepetycji z zakresu matematyki i przygotowywania do matury z tego przedmiotu oraz utrwaloną renomę z zakresu nauczania matematyki, jak również jest autorką publikacji książkowej zawierającej zadania matematyczne wraz z omówieniami, to trzeba podkreślić, że Wnioskodawczyni nie posiada wykształcenia kierunkowego ściśle w zakresie matematyki, nie posiada kwalifikacji w zakresie matematyki w sensie ukończonych kursów pedagogicznych lub studiów tylko w tej dziedzinie.
Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa, należy wskazać, że w związku z tym, że Wnioskodawczyni nie posiada wykształcenia kierunkowego ściśle w zakresie matematyki (w sensie ukończonych studiów w tej dziedzinie), usługi, które świadczy w postaci kursów z matematyki oraz korepetycji z zakresu matematyki udzielanymi osobiście, nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 31 stycznia 2022 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.804.2021.3.ASZ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|