Przekazanie towarów między firmami małżonków a koszty podatkowe
W styczniu br. rozpoczęłam prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej (PKPiR). W marcu br. otrzymałam od mojego męża, który prowadzi odrębną działalność gospodarczą, towary handlowe. Mąż prowadzi księgi rachunkowe i w związku z tym, iż do tej pory nie sprzedał tych towarów, nie ujął ich w kosztach uzyskania przychodów. Z mężem łączy mnie ustawowa wspólność majątkowa. Czy wydatki poniesione na zakup ww. towarów handlowych mogę ująć w kosztach uzyskania przychodów w mojej firmie?
W sytuacji opisanej w pytaniu wydatki poniesione na zakup towarów handlowych, które zostały przekazane z działalności gospodarczej męża, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w firmie małżonki. |
Regulacje kodeksowe
Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka (art. 341 K.r.o.).
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art. 35 K.r.o.).
Małżonek prowadzący działalność gospodarczą ma prawo do samodzielnego zarządzania przedmiotami majątkowymi służącymi do prowadzenia przez niego indywidualnej działalności gospodarczej (art. 36 § 3 K.r.o.).
W świetle powyższego, niezależnie od tego, który z małżonków wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej składniki majątku objęte ustawową wspólnością majątkową, oboje małżonkowie pozostają ich właścicielami.
Przekazanie towarów między małżonkami a koszty podatkowe
Jak już wspomniano, cechą wspólności majątkowej małżonków jest m.in. to, że niezależnie od tego, który z nich wykorzystuje w swojej firmie składniki majątku objęte ustawową wspólnością (nabyte w trakcie trwania tej wspólności), oboje z nich pozostają ich współwłaścicielami. To powoduje, że wydatki poniesione ze wspólnych środków na zakup towarów handlowych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów u jednego z nich. W sytuacji zatem, gdy jeden z małżonków przekaże towary handlowe ze swojej firmy, których nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów, drugiemu małżonkowi prowadzącemu odrębną działalność gospodarczą, a między małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa (towary zostały nabyte ze wspólnych środków finansowych) - małżonek, który otrzymał ww. towary, może wydatki na ich zakup ująć w kosztach uzyskania przychodów swojej działalności.
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2021 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.903.2020.1.AP.
Należy dodać, że w sytuacji opisanej w pytaniu małżonek przekazujący towary handlowe nie zaliczył wcześniej wydatków na ich poniesienie do kosztów podatkowych w swojej działalności. Oznacza to, że ich przekazanie małżonce pozostaje u niego neutralne podatkowo. Natomiast w sytuacji, gdyby ww. towary były uprzednio ujęte w kosztach podatkowych męża, to w efekcie musiałby on ich wartość wyłączyć z tych kosztów. Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 22 maja 2019 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.150.2019.2.AP, w której czytamy:
"(...) Skoro (...) mąż Wnioskodawczyni w momencie nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie dokona korekty kosztów uzyskania przychodu o wartość wydatków poniesionych na zakup niesprzedanych towarów handlowych, wówczas Wnioskodawczyni będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Nią pozarolniczej działalności gospodarczej wartość tych towarów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|